Gündem Haberleri

  Türkiye'de Denktaş'a destek kampanyası

  İzmir
  14.04.2004 - 14:19 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs'ta referanduma "hayır" oyu verilmesini isteyen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a destek amacıyla Türkiye'de çeşitli etkinlikler yapılacak.

  ANKARA

   

  Bazı sivil toplum örgütleri ve sendikalar, KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'a destek amacıyla, 18 Nisan Pazar günü Ankara Sıhhiye'de ''Kıbrıs Mitingi'' düzenleyecek.   

   

  Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Ertuğrul Kazancı, Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Başkanı Gültekin Alpuğan, Avrasya Kültür, İşbirliği ve İş Lobisi Vakfı ve Atatürk Çizgisi Platformu Başkanı Metin Genç, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Sema Kendirci, Atatürkçü Düşünce Derneği'nde biraraya geldi.    

   

  Miting Düzenleme Komitesi adına ortak açıklama yapan Kazancı,  Cumhuriyet ve Türk devriminin, tüm ilke ve kazanımlarının korunmasına ant içmiş onurlu yurtseverlerin, ulusal birlik meşalesini birlikte taşıma kararında olduğunu söyledi.

   

  İZMİR

   

  İzmir'de, ''Annan Planı'na Hayır Platformu'' adı altında biraraya gelen 7 siyasi parti, bir bildiri yayınlayarak, planın referanduma sunulmasının KKTC ve Türkiye yasalara aykırı olduğunu öne sürdü.

   

  Saadet Partisi (SP) İzmir İl Başkanlığı'nın çağrısıyla ANAP, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, DYP, İşçi Partisi ve Yeni Türkiye Partisi temsilcileri, Ankara'da 18 Nisan'da yapılacak mitinge katılacaklarını açıkladı.

   

  ADANA

   

  Çukurova Aydınlar Derneği (ÇAD) Başkanı İdris Şahin, Kıbrıs sorununa kamuoyunun dikkatini çekebilmek için Adana'da yürüyüş düzenleyeceklerini bildirdi.

    

  Şahin, düzenlediği basın toplantısında, bazı siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla 17 Nisan Cumartesi günü Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'ndan Uğur Mumcu Meydanı'na gerçekleştirecekleri yürüyüşle ''Kıbrıs gibi önemli bir sorunu kimsenin elinin tersi ile itemeyeceği''ni göstereceklerini söyledi.

    

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Japonya yolculuğu sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş ile ilgili açıklamalarına da tepki gösteren Şahin, ''Kıbrıs'ta Türkiye'nin de payı olduğunu kabul edersek Denktaş'ın burada sözü var demektir'' dedi.

        

  ESKİŞEHİR

     

  Bağımsız Cumhuriyet Partisi (BCP) Eskişehir İl Teşkilatı tarafından ''Kıbrıs'ta Annan Planı'na Hayır'' sloganıyla imza kampanyası başlatıldı.

    

  BCP Eskişehir İl Başkanı Hasan Eröksüz, Vardar İş Merkezi önünde başlatılan imza kampanyanın hedefine ulaşacağını belirterek, ''Kıbrıs'taki Türkler ile Türkiye'deki Türklerin plana (hayır) demesi gerekiyor'' dedi.

   

  KASTAMONU

     

  Kastamonu Sanayi ve Ticaret Odası (KATSO) Başkanı Halil Öztosun'un daveti üzerine KATSO'da toplanan siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, Denktaş'a destek için miting düzenlenmesine karar verdi.

    

  Toplantıda, 24 Nisan'da KKTC'nde yapılacak referandum öncesindesiyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve kadın kuruluşları ile öğrencilerin katılımı ile Nasrullah Meydanı'nda 21 Nisan günü 17.30'da miting düzenlenmesine karar verildi.

    

  Miting için oluşturulan komisyonda ise Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Sayan, DYP, CHP, ANAP, MHP, SP, DSP ve İP temsilcileri, KATSO, Muhtarlar Derneği, Sendikalar Birliği, Kamu-Sen ve Orman-İş sendikalarının başkanları görev aldı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı