Gündem Haberleri

  Türkiye'de çocuk istismarı arttı

  Hürriyet Haber
  20.11.2001 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Türkiye'deki çocukların en önemli sorununu eğitim, sağlık ve sosyal eksiklikler oluşturuyor. Çocuk Vakfı'nın yaptığı araştırmaya göre kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocuk sayısı son 5 yılda artış gösterdi ve çocuğa karşı işlenen suçların yanı sıra çocuk ihmali de yaygınlaştı.

  Sosyal güvenlik yetersizliği, işsizlik ve enflasyon nedeniyle, başta çocuklar olmak üzere 30 milyon kişinin "risk altında bulunduğu" görüşüne yer verilen raporda, ülkenin çocuk sağlığı alanında ulusal hedeflerden uzak bulunduğu, çocukların yüzde 4'ünün hiç aşı olmadığı, 12-23 aylık bebeklerin ise yalnızca yüzde 41'inin aşılı olduğu belirtildi.

  SEZER: GÖSTERİLEN ÇABALAR SORGULANMALI
  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ''Çocuk Hakları Günü'' dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Sezer, Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan ve çocuk haklarını güvence altına alan Çocuk Hakları Deklarasyonu ve Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin, uluslararası dayanışma ve işbirliğini gerektirdiğini belirtti.

  Her iki belgenin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke tarafından imzalanmış olmasının, geleceğe umutla ve iyimserlikle bakılmasını sağladığını ifade eden Sezer, ''Bununla birlikte, dünyada açlık sınırı altında yaşam savaşımı veren çocuk sayısının çokluğu karşısında, ülkelerin ortak çabasının yeterli olup olmadığının sorgulanması gerektiğini düşünüyorum'' dedi.

  Cumhurbaşkanı Sezer mesajında şöyle devam etti:

  ''Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan ve çocuk haklarını güvence altına alan Çocuk Hakları Deklarasyonu ve Çocuk Hakları Sözleşmesi, uluslararası dayanışma ve işbirliğini gerektirmektedir.

  Özverili çabaların ürünü olan her iki belgenin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke tarafından imzalanmış olması, geleceğe umutla ve iyimserlikle bakmamızı sağlamaktadır.

  Bununla birlikte, dünyada açlık sınırı altında yaşam savaşımı veren çocuk sayısının çokluğu karşısında, ülkelerin ortak çabasının yeterli olup olmadığının sorgulanması gerektiğini düşünüyorum.''

  Türkiye'nin, çocuk haklarının korunması konusunda yürütülen uluslararası düzeydeki çabalara destek verdini ve üzerine düşen görevi yerine getirdiğini ifade eden Sezer, şöyle devam etti:

  ''Ulusal kimliği, sevgi, hoşgörü, barış ve dostluk gibi değerlerleyoğrulmuş Türk ulusu, dünya çocuklarına da aynı anlayışla yaklaşmaktadır. Büyük Önder Atatürk'ün, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş gününü çocuklarımıza bayram olarak armağan etmesi ve 23 Nisan'ın bugün dünyada kutlanan tek çocuk bayramı olması, bunun anlamlı bir göstergesidir. Sevgiyi temel alarak yürütülen tüm çabalar, çocuklarımızın korkusuz bir dünyada, kardeşçe, gelecek kaygısı taşımadan yaşamalarınakatkıda bulunacaktır.''


  Raporda, şunlar belirtildi:

  "7-13 yaş arası okula kayıtlı olmayan kız çocuğu yüzdesi 31, erkek çocuk yüzdesi 21'dir. 4-18 yaşları arasındaki çocuk nüfusu içinde 1 milyon 100 bin özürlü bulunuyor. 45 bini görme, 130 bini işitme, 500 bini zihinsel, 300 bini hareket engelli olan çocuklar için verilen eğitim ise yetersiz. Bunların okullaşma oranı yüzde 2 civarındadır. Özel eğitim dahil ilköğretimden yararlanan özürlü çocuk sayısı 28 bindir.


  6-18 yaş grubundaki çalışan çocuk sayısı ise 6 milyon sınırına dayanmıştır. Bunların yüzde 30'u okula gitmiyor. Sokak çocuklarının sayısının 6 bin olduğu tahmin ediliyor. Koruma altındaki çocuk sayısı da 16 bin 595'tir."

  KRİZİN EN AĞIR FATURASI ÇOCUKLARA

  'Dünya Çocuk Hakları Günü' yurtta düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.  Adana Sokak Çocukları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fazilet Aksu, ''Dünya Çocuk Hakları Günü'' dolayısıyla yaptığı açıklamada, ekonomik krizin en ağır faturasının çocuklara kesildiğini belirtti.

  Türkiye'de devlet kurumları ve toplum örgütlerinin çalışmalarına rağmen sokakta yaşayan ve suç işleyen çocukların sayısının küçümsenemeyecek düzeyde bulunduğunu belirten Aksu, şöyle konuştu:

  ''İçişleri Bakanlığı ve Devlet İstatistik Enstitüsü'nce 27 ili kapsayan çalışmaya göre, bir yılda meydana gelen kasten adam öldürme olaylarının yüzde 12'si, kasten yaralamanın yüzde 18'i, hırsızlığın yüzde 34'ü, gasp ve yağma olaylarının yüzde 16'sı çocuklar tarafından gerçekleştiriliyor.''

  Aksu, 12-15 yaş arasında madde bağımlılığının da yaygın olduğuna dikkati çekerek, ekonomik zorluklar nedeniyle çalıştırılan çocukların bir süre sonra sokak çocuğu haline geldiğini ve potansiyel bir suçlu gibi görülmeye başlandığını bildirdi.

  Çocukların sokakta her türlü istismara uğradığını belirten Aksu, ''Böylece, ekonomik krizin en ağır faturası da çocuklara kesiliyor. Oysa, suçlu çocuk yok, suça itilen çocuk vardır. Bu çocukları sokaktankoparıp, topluma faydalı bireyler haline getirmek herkesin görevi olmalıdır'' diye konuştu.  Aksu, dernek olarak yaklaşık 250 çocuğa hizmet verdiklerini, eğitimden sağlığa kadar her türlü sorunlarına çözüm bulmaya çalıştıklarını kaydetti.

  DİYARBAKIR'DA UMUT EVİ

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin alt kademe belediyelerinden Yenişehir Belediyesi'nce hazırlanan ''Umut Evi Projesi'' ile uçucu madde bağımlısı çocukların rehabilitasyonu amaçlanıyor.

  Kent merkezinde 10 bine yakın sokakta çalışan çocuğun bulunduğunu anlatan Belediye Başkanı Remzi Azizoğlu, şöyle dedi:

  ''Kentte 600 civarında da uçucu madde bağımlısı çocuk var. Bu kadar çocuğun varlığı potansiyel tehlike arz etmektedir. Uçucu madde bağımlısı çocukların sayısında ve suç işleme eğiliminde her yıl ciddi artışlar oluyor. Bu çocuklar için geniş ölçekte destek sunabilecek birkaç merkeze gereksinim var. İlimizde uçucu madde bağımlısı çocuklara yardımcı olabilecek bir merkez yok.''

  Proje kapsamında, Aziziye Mahallesi'nde bulunan 4 dönümlük bir araziyi Büyükşehir Belediyesi'nden devraldıklarını anlatan Azizoğlu, şu bilgileri verdi:

  ''Valilik de bize destek verecek. Bu sorun sadece belediyenin üstesinden gelebileceği bir sorun değil. Birçok kurumla işbirliği içinde olacağız. Merkez kurulması durumunda madde bağımlısı çocuklar tedaviye hazır hale getirilecek. Sağlık kuruluşunda tedavi gören çocuklara daha sonra da hayata atılmalarını sağlamak için meslek beceri kursları verilecek.''

  KADIKÖY'ÜN ÇOCUK HARİTASI ÇIKARILACAK

  Kadıköy Belediyesi tarafından her çocuğun yaşama, düşünme ve gelişme hakkının sağlanması amacıyla hazırlanan Kadıköy Çocuk Projesi (KÇP) tanıtıldı.

  Kadıköy Çocuk Projesi, Proje Koordinasyon Grubu öncülüğünde pilot okullardan seçilecek çocuk temsilciler ve danışmanlarla yürütülecek.  Kadıköy'ün çocuk haritasının çıkarılacağı projeyle, öncelikle  sağlıksız koşullarda yaşayan, çalıştırılan veya istismar edilen çocukların sorunlarına eğilinilecek, sorunların yerel-merkezi yönetimler düzeyinde ele alınması hedeflenecek.

  Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin, Kadıköy'deki her çocuk için uygulanabilmesini, çocukların karar mekanizmaları tarafından önemsemesini, kültür, sanat ve spor faaliyetlerinden eşit olarak yararlanma olanağının yaratılmasını da amaçlayan projede, sadece çocukların yer alacağı organizasyonlar da planlanacak.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı