Gündem Haberleri

  Türkiye'de birçok tabuyu yıktık

  Hürriyet Haber
  08.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kanal D'nin en fazla izlenen programları arasında yer alan ‘‘Olacak O Kadar’’ı yıllardır başarıyla hazırlayan Levent Kırca, ‘‘İnsanları güldürerek sağlıklarına kavuşturuyoruz’’ diyor. Kırca, artık ülkedeki kurumlar ‘‘çağdaş olgunluğa’’ eriştiği için fazla olumsuz tepkiyle karşılaşmadığını söyledi.

  MİZAHI ezilmiş ve zayıfın güçlüye karşı silahı olarak niteleyen Levent Kırca, Amerika'nın Sesi Radyosu'nda dinleyicilerin telefonla yönelttiği soruları yanıtladı. Kırca, Türk mizahının en büyük kaynağının halk olduğunu hatırlatırken, özel TV'lerin açılmasıyla sanatlarını daha rahat yapabildiklerini söyledi. 11 yıldan bu yana ekranda beğeniyle izlenen ‘‘Olacak O Kadar’’ için, aralarında yazarların da bulunduğu 70 kişilik ekip ve stüdyo oluşturduklarını bildiren Kırca'nın sorulara verdiği bazı yanıtlar şöyle:

  Hicvettiğimiz kişiler, büyük hoşgörü gösteriyorlar. Türkiye'de birçok tabuyu yıktık. Bizden sonra gelecek nesiller için ‘‘içtihat kararı’’ oluşturduk. Eskiden emniyet, askeriye eleştirilemezdi. Bunları hicvettiğimiz zaman, tepki yerine teşekkür, övgüler geldi. Bu kurumlarımızın mizaha ne kadar çağdaş, hoşgörü ile yaklaştığını gösteriyor. Kalenin bazı taşları kaldırdığınızda yıkılmadığını herkes gördü.

  Halktan çok olumlu tepkiler alıyoruz. Eskiden ‘‘Bu olay Aziz Nesinlik’’ denirdi. Şimdi ‘‘Levent Kırcalık’’ deniyor. Halk, sorununun dile getirilmesini istiyor. Zorluklarla mücadele ederek bugünlere geldik. Bugün Levent Kırca, Türk lokumu, rakısı gibi bu ülkenin bir varlığıdır.

  Bizim kaynağımız halktır. Türkiye, mizah alanında rakipsizdir. Türk halkı dünyaca ünlü ozanları, şairleri, sanatçıları yetiştirmiştir. Konum itibarıyla Kurtuluş Savaşı görmüş, ezilmiştir. Mizah, son derece gelişmiştir.

  Sanatçılık Allah vergisidir. Atatürk'ün dediği gibi sanatçı olmak çok zordur. İnsanları güldürebilmek çok güzel bir olay, İnsanlarımız ağlıyor, üzülüyor, karanlıklar içerisinde. Bu insanları güldürebilmek çok önemli. Ancak sağlıklı, sıkıntısından uzaklaşabilen insanlar gülebilir. Bir anlamda insanları sağlıklarına kavuşturuyor, güldürerek deşarj olmalarını sağlıyoruz. Bunu da mesaj vererek, doğruyu gösterip eğiterek yapıyoruz.

  Sayın Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel, son derece demokrat, sanata çok hoşgörülü bir insandır. Sanatın gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Oyunlarımızı izler, gelir bizi kutlar, ödüller verir, sorunlarımızı dinler. Cumhurbaşkanımız benim çok sevdiğim bir dostumdur.

  Bir makyajımız 2-3 saat sürüyor. Malzemeleri, dünyada bu konuda önde gelen Fransız ve Alman firmalardan ithal ediyoruz.

  Geçmişte ‘‘Gereği Dünüşünüldü’’ müzikalini oynamıştık. Önümüzdeki yaz ‘‘Üç Baba Hasan’’ isimli müzikale başlayacağız. Bu oyunu haziran ayında Almanya, temmuzda İzmir, daha sonra İstanbul'da oynayacağız.

  Kurban bayramında Kanal D'de seyirci isteklerini yayınlayacağız. En fazla ilgi çeken bölümlerden biri ‘‘Yeşil’’di. Buna da yer vereceğiz.

  Seyirci kalitesi çok yüksek. Onlara çok daha kaliteli şeyler verilmeli. Rating uğruna kolaya kaçılmamalı. Halk kaliteliyi görünce alkışlıyor. Olacak O Kadar bunun örneğidir.

  Son programımızda, bizim programın izlenme oranı Başbakan Mesut Yılmaz'dan fazla çıkmış. Bizim ratingimiz yüzde 19, Başbakan'ın 14 olmuş. Halk artık sadece konuşmakla bir yere gidilemeyeceğini gördü.

  Bu noktaya ulaşabilmek benim için çok büyük mutluluk. Sahnede ölmek isteyen sanatçılardan biriyim. Müzikal oyundan sonra TV'den biraz elimi kurtarabilirsem, film çevirmeyi düşünüyorum.

  En büyük zevklerimden biri resim yapmak. Haftada, ayda 1, bazen 4 tablo yaparım. Bu ilgi babadan geçme.

  Kırca'nın polis skeçleri ders oldu

  Komedi dünyasının ustası Levent Kırca'nın polis skeçleri, Polis Akademisi'nde ders olarak gösterilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Uğur Dündar aracılığıyla Levent Kırca'dan polis skeçlerini göndermesi istendi. Polis adaylarına ders olarak izlettirilecek bu skeçlerin, değiştirilmeye çalışılan imaja katkıda bulunması amaçlanıyor. Bir süreden beri klasik müzik dinleyip sinemaya giden polisler, Kırca'nın skeçlerinden kendilerine ders çıkaracak. Bugüne kadar yayımlanan tüm polis skeçlerini bir kasette toplayarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gönderen Levent Kırca, ‘‘Bu istek beni çok mutlu etti. Skeçlerimin yönlendirici etkisi olduğunu söylüyorlar. Umarım değişime katkıda bulunabilirim’’ diyerek mutluluğunu dile getirdi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı