Gündem Haberleri

  Türkiye'de bebek ölümü % 45 düştü

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 19:17 | Son Güncelleme:

  Dünyada, bebek ve 5 yaş altı çocuk ölüm hızlarının yüzde 14 oranında azaldığı bildirildi. Bu, 10 yıl öncesine göre şimdi 3 milyon daha fazla çocuğun 5 yaşına kadar yaşabildiğini gösteriyor. Bu oran, Türkiye`de yüzde 45 oranında düşüş gösterdi.

  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu`nun (UNICEF) ``Dünya Çocuklarının Durumu: 2002 Raporu``, Sheraton Oteli`nde düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.

  Toplantının açılışında konuşan Devlet Bakanı Gemici, Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukların yaşama ve gelişmesi için önlemlerin en iyi şekilde alınmasının bir ayrıcalık değil, hak olarak kabul edildiğini söyledi.

  Unicef raporuna göre, çocuklarla ilgili dünyada ve Türkiye`de önemli kazanımların elde edildiğini, aşı ile önlenebilir hastalıklar, anne ve bebek ölümlerinin azaldığını, daha çok kız çocuğunun okula gittiğini anlatan Gemici, ancak daha yapılacak çok iş olduğunu kaydetti.

  Türkiye`de önceliğin çocuklara ve gençlere verilmesi gerektiğini ifade eden Gemici, Türkiye nüfusunun yüzde 40`ının genç nüfus olduğunu belirtti. Gemici, ``Bu bizim için bir fırsattır. Ama aynı zamanda bu kadar çok çocuğa sahip olmak da bir risktir. Çocuklarımızı iyi eğitemez, sağlıklarını iyi koruyamazsak gelecekte toplum için büyük yük olur. Eğitemediğimiz her çocuk geleceğin yoksuludur, sağlıklı besleyemediğimiz her çocuğun topluma gelecekte maliyeti yüksek olacaktır`` diye konuştu.

  Gemici, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu`ndan yoksul çocukların ailelerine yapılan yardımları ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu bünyesinde yapılan çalışmaları da anlattı.  
     
  ÇOCUKLARDAN ``BÜYÜK`` SORULAR
     
  Konuşmasının ardından ilköğretim okulu öğrencilerinin sorularıyla karşı karşıya kalan Gemici, ``Buraya gelirken böyle bir sorgudan geçeceğimi bilmiyordum`` diyerek espri yaptı.

  Bir öğrencinin, ``Ülkemizin çocuklarının geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?`` şeklindeki sorusu üzerine Gemici, Türkiye`de ve dünyada çocukların, ekonomik yoksulluktan, beslenme sorunlarından kurtulması, iyi eğitim almaları, sağlıklı bir çevrede yaşamlarını sürdürmelerini amaçladıklarını söyledi. Bu konuda tüm kesimlere büyük görevler düştüğünü dile getiren Gemici, tüm kesimlerin çocukların geleceği için işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti.

  ``Ben çocuğum, ama haklarımı niye kullanamıyorum?`` şeklindeki bir soruya da Gemici, Türkiye`de ve dünyada çocuk haklarının tam olarak sağlandığının söylenemeyeceğini belirtti. Çocuklar konusunda yapılan çalışmaların amacının da tüm çocukların haklarından eşit şekilde yararlanmalarını sağlamak olduğunu kaydeden Gemici, herkesin bunun için çalıştığını söyledi.  
     
  DAHA İYİ YAŞAM İÇİN HEP BİRLİKTE
     
  Gemici, aynı yöndeki bir başka soruya karşılık da çocuk haklarının öncelikle toplum ve çocuklar tarafından iyi bilinmesi ve devletin de bu konularda çeşitli çalışmalar yapması gerektiğini kaydetti. Gemici, ``Daha iyi bir yaşam için hep birlikte çalışmamız gerekiyor`` dedi.

  Çocukların neden açlıktan öldüğünün sorulması üzerine de Gemici, bu konunun Türkiye için söylenmesinin olanaksız olacağını, bu söylemin, maksadını aşan bir durum olduğunu bildirerek, illerde valiliklerden, ilçelerde de kaymakamlıklardan yoksul aileler için gereken yardımların yapıldığını belirtti.

  Hasan Gemici, bir başka çocuğun, ``Bize borçlu bir Türkiye bıraktınız. Bu borcu gelecekte bizler nasıl ödeyeceğiz?`` şeklindeki sorusuna da şu yanıtı verdi:

  ``57. Hükümet olarak amacımız, çabamız yaptığımız yapısal değişikliklerle Türkiye`nin iki yakasını bir araya getirmektir. Türkiye`yi, borç alan, kredi alan bir ülke konumundan kurtarmaktır. Bunun çabasını gösteriyoruz. Ama şunu bilmeliyiz ki, Türkiye`de yıllardır biriken sorunlar, borçlar vardır. Bunları silmek için yapısal değişiklikler yapıldı.

  Amacımız Türkiye`yi, kendi kendine yeterli ve hiçbir şekilde yardıma muhtaç olmayan bir ülke yapmaktır. Umarım, yakın bir zamanda bunu da gerçekleştiririz.``  
      
  UNICEF 2002 RAPORU

  Açıklanan UNİCEF ``Dünya Çocuklarının Durumu: 2002 Raporu``, bu yıl, yalnızca dünya çocuklarının durumunu değil, ayrıca dünya liderlerinin durumunu da değerlendiriyor. Raporda, hükümet düzeyinde örnekler sunulurken, ``özel sektör`` ve ``bireysel önderlik`` konularına da yer veriyor.

  Rapora göre, bebek ve 5 yaş altı çocuk ölüm hızları, genel olarak bakıldığında yüzde 14 oranında azaldı. Bu, 10 yıl öncesine göre şimdi 3 milyon daha fazla çocuğun 5 yaşına kadar yaşabildiğini gösteriyor.

  Türkiye`de de bebek ölüm hızında yüzde 45 oranında düşüş görülürken, yine Türkiye`de 0-4 yaş arası çocukların yüzde 22`sinin halen nüfusa kayıtlı olmadığı raporda yer alan diğer veriler arasında.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı