Gündem Haberleri

  Türkiye’yi anlamadık

  Nuray BABACAN / ANKARA
  20.03.2005 - 01:17 | Son Güncelleme:

  Son günlerin tartışmalı ismi Eric Edelman, görevinden istifa ettikten sonra ilginç mesajlar verdi. Edelman, ‘Türkiye’yi yeterince anlayamadık’ dedi. Görevinden istifa eden ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, gider ayak önemli mesajlar verdi.

  Edelman, TBMM Demokrasi Komitesi üyeleriyle ABD gezisi öncesi yaptığı görüşmede, ‘Türkiye’yi yeterince anlayamadık’ diye konuştu. Edelman, istifa kararından önce görüştüğü son milletvekili heyetine iki ülke ilişkileri hakkında şöyle konuşmuştu:

  ‘Türk Amerikan ilişkileri her zamanki gibi, ama son aylarda biraz inişli çıkışlı seyrediyor. Zannediyorum ki; bizim aramızdaki ilişkilerin eksik boyutunu, parlamenterler ile sivil toplum örgütlerinin ilişkileri tamamlayacak. Bu tür ilişkiler, resmi heyetlerden daha fazla etkili olur.

  Resmi tezler, hep aynıdır.
  Herkes birbirinin resmi tezini bilir ama önemli olan iki ülkenin sivil toplum örgütleri ve halkının ne düşündüğüdür. Türkiye’nin son dönemlerdeki demokratikleşme ve modernleşme yönünde aldığı mesafe, maalesef ABD tarafından yeterince iyi değerlendirilmedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı