Gündem Haberleri

  Türkiye’yi almazsak AB içinde kriz çıkar

  Hürriyet Haber
  09.09.2005 - 01:39 | Son Güncelleme:

  İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ‘Avrupa’nın, Türkiye’yi birliğe dahil etmek ya da kendi içine kapanmak arasında seçim yapması gerektiğini’ belirtti.

  International Herald Tribune gazetesine yazdığı makalede ‘Halkının büyük bölümü Müslüman olan laik Türkiye’nin AB’ye girişinin güçlü bir sembol olacağını’ ifade eden Straw, ‘Türkiye’yi reddetmek, kapımızın eşiğinde krize yol açabilir’ diye konuştu. Straw, dün ayrıca Londra’da Kamu Siyaseti Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen ‘Türkiye’nin AB Üyeliği Meselesi’ konulu toplantıda konuştu ve ‘Türkiye’nin yayınladığı Rumları tanımadığına ilişkin deklarasyonun, üyelik müzakerelerinin gecikmesine yol açmaması gerektiğini’ belirtti.

  RUMLAR: TÜRKLER’DEN YANALAR

  Straw’a yanıt veren Rum hükümetinin sözcüsü Kipros Hırisostomidis, ‘İngiltere, diğer ülkelerin çekincelerini dikkate almadan kendisinin ve belki de Türkiye’nin çıkarlarını savunuyor’ dedi.

  ABD ise, Avrupa Birliği’ne, Türkiye’ye müzakereler konusunda verilen sözün tutulması yönünde baskı yapmaya devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Kurt Volker, AB ve NATO yetkilileriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, AB’nin Türkiye ile müzakerelere başlama yönünde belirlenen plana sadık kalması gerektiğini söyledi. Volker, ’Müzakelerin 3 Ekim’de başlaması, hem AB’nin, hem Türkiye’nin, hem de ABD’nin çıkarınadır. Kırmızı çizgiler çekmeden ileriye bakmak gerek’ ifadesini kullandı.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı