Gündem Haberleri

  Türkiye’yi almak, AB’ye yarar

  Zeynel LÜLE/BRÜKSEL
  01.04.2004 - 02:04 | Son Güncelleme:

  İş Yatırım'ın özel konuğu olarak İstanbul'a gelen Societe General de Belgique, Fortis, Umicore ve Suez-Tractebel şirketlerinin Başkan Yardımcısı Vikont Etienne Davignon, Türkiye'yi bünyesine katmanın AB'nin çıkarına olduğunu söyledi.

  İŞ Yatırım'ın her yıl iş dünyası, fikir önderleri, akademisyenler, gibi geniş bir davetli kesiminin katıldığı ‘‘Geniş Açı’’ toplantılarının bu yılki konuğu olan Vikont Etienne Davignon, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında müzakerelerin bu yıl sonunda başması gerektiğini savundu.

  Societe General de Belgique, Fortis, Umicore ve Suez-Tractebel şirketlerinin Başkan Yardımcısı olan Etienne Davignon bugün İstanbul'da bir konferans verecek. İstanbul'daki etkinlik öncesinde sorularımızı yanıtlayan Davignon, yeni AB üyesi ülkeler ve hatta İngiltere'nin bile üye olmadığı dönemlerde Türkiye'nin AB ile özel ilişkilere sahip olduğuna dikkat çekti.

  Türkiye'nin, AB'nin ilk kurulduğu ve Ortak Pazar olduğu dönemlerde dahi ilişkilerde hep ‘‘önemli rol’’ oynadığını belirten Belçikalı politikacı, AB'nin Türkiye'yi bünyesine katmanın, ‘‘AB'nin çıkarına’’ olduğunu söyledi. Türkiye'nin ‘‘bir gün’’ AB üyesi olacağına yürekten inandığını kaydeden Davignon, bu yıl sonunda AB ile Türkiye arasında müzakerelerin başlaması gerektiğini kaydederek, bu süreç içinde hem Türkiye'de hem de AB'de bir çok şeyin değişeceğini vurguladı. Vikont Etienne Davignon, AB halkının, 1 Mayıs'ta üye olacak 10 ülkeyi dahi henüz kabullenmediğini, Türkiye ile ilgili bugün AB ülkelerinde referandum yapılması halinde bunun olumsuz çıkacağını kaydederek şöyle konuştu: ‘‘AB halkı, AB'nin genişlemesine hala olumsuz bakıyor. Genişleme halen hazmedilmedi. Türkiye'ye yönelik bir çok karşı görüş var. Müslüman olması, farklı kültüre sahip olması ve nüfus yoğunluğu, AB halkının karşı görüş belirtmesine neden oluyor. Bence müzakereler başlamalı ve her şey zamana bırakılmalı. Üyelik öncesi olan bu süreçte çok şey yaşanacak.Türk halkı da egemenliğini paylaşacağını bilmeli. İçişlerine karışılacağını anlamalı. AB halkının kültürünü tanımalı ve uyum sağlamaya çalışmalı. Müzakere süreci kaybedilmiş bir süreç değil, tam tersi kazanılmış bir süreç olacak. Ve Türkiye AB'ye eninde sonunda üye olacak.’’

  Etinenne Davignon, Kıbrıs'da çözüme hiç bu kadar yaklaşılmadığını hatırlatarak, ‘‘Tarihi bir şans yaşanıyor’’ dedi. Hem Türkiye'de hem de Yunanistan'da güçlü iktidar dönemi yaşandığını belirten Davignon, bu durumun çözümü kolaylaştırıcı unsur olduğunu, çözüm ile birlikte adanın bir bütün olarak AB'ye üye olacağını kaydetti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı