GeriGündem Türkiye’ye düşmanlıkta bizden önce rahatsız olun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’ye düşmanlıkta bizden önce rahatsız olun

Türkiye’ye düşmanlıkta bizden önce rahatsız olun

Davutoğlu, önceki gün İran’dan geldikten sonra Ashton’la yaptığı uzun telefon görüşmesinde şunları söyledi: “Sarkozy, sözde Ermeni soykırımını inkâr edenlerin cezalandırılmasını içeren yasanın Senato’dan geçmesi için de yoğun çaba gösteriyor. Aslında bu durum bizden önce sizi rahatsız etmeli. Bunu Avrupalı bir yönetici olarak kendinize ciddi şekilde dert etmelisiniz. Çünkü, Avrupa’nın en önemli değeri olan fikir ve düşünce özgürlüğüne aykırı bir yasa.” Davutoğlu, Ashton’la yaptığı telefon görüşmesinde ayrıca, İran ziyaretiyle ilgili kapsamlı bilgi verdi. Davutoğlu, Tahran yönetiminin AB ile müzakerelere yeniden başlamaya ve talep gelmesi durumunda Türkiye’nin de buna evsahipliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Davutoğlu, Tahran izlenimleri hakkında ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’yi de kabul ederek bilgilendirdi.

Büyükelçi gitti
/images/100/0x0/55ea8f6bf018fbb8f887f708


Bu arada geçen 22 Aralık’ta söz konusu yasa teklifinin Fransız Meclisi’nde kabul edilmesinden sonra istişareler için Türkiye’ye çağrılan Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, dün akşam Paris’e döndü. Burcuoğlu, yasanın Senato’nun gündemine gelmemesi veya gelmesi durumunda kabul edilmemesi için hafta başında çalışmalarına başlayacak.

Davutoğlu, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’ni (IRCICA) ziyaret etti. IRCICA Direktörü Dr. Halil Eren, Davutoğlu’na kurumun kütüphanesi hakkında bilgi verdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle