Gündem Haberleri

  Türkiye yatırımcıların gözdesi olmaya aday

  Forbes
  12.11.2009 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Forbes dergisine göre, uluslararası alanda yatırım yapmak isteyen yatırımcıların gelişmekte olan ülkelerin lokomotifi kabul edilen piyasaların yanı sıra Türkiye gibi yerlere de bakmaları gerekiyor.

  Forbes’ta “Beyond the BRIC’S” başlığıyla yayımlanan makalede, 2050 yılında dünya ekonomisinin motoru haline geleceği öne sürülen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in, yani kısa adıyla BRIC ülkelerinin gelişmekte olan piyasalarla özdeşleşmesinin talihsizlik olduğu belirtiliyor.

   

  Dergide, bu ülkelerin her geçen gün biraz daha büyümesine karşın, sadece BRIC ülkelerine bakan yatırımcıların birtakım fırsatları kaçırdıkları ve finans danışmanlarına göre Türkiye’nin yatırım için ideal bir ülkeye dönüştüğü ifade ediliyor. 

   

  Yazıda görüşlerine başvurulan ABD merkezli bir araştırma şirketi olan Ashmore Investment Management'in Başkanı Jerome Booth, yatırımcıların varlıklarının yüzde 50’sini gelişmekte olan ekonomilere aktardığını söylüyor.

   

  ABD’li yatırımcılar, varlıklarının yüzde 2’si civarında bir bölümünü gelişmekte olan ülkelere taşırken, yatırım danışmanlığı firmalarının büyük bir kısmı da yatırımcılara varlıklarının yarısından fazlasını gelişmekte olan ülkelere aktarmamalarını tavsiye ediyor.

   

  Aralarındaki ticaret ilişkisinden dolayı zaten gelişmekte olan ülkelerle gelişmiş ekonomiler birbirlerine bağlı durumdalar.

   

  DOĞU AVRUPA’NIN BAŞARILI PERFORMANSI

  İçinde gelişmekte olan ülkelerin de bulunduğu 120 hisse piyasasıyla ilgili veri takibi yapan araştırma şirketi Emerginvest’in tepe yöneticisi Andrew Waterman’a göre, Doğu Avrupa’da son zamanlarda yaşanan bankacılık ve döviz krizine rağmen, bu bölgedeki piyasaların büyük bir kısmı toparlanma sürecinde.

   

  Waterman, “Geçen çeyrekte en başarılı 10 piyasadan sekizi Doğu Avrupa’daydı” diyor.

   

  BRIC’LERİN DURUMU

  Waterman, BRIC ülkelerinde birtakım fırsatların olduğuna dikkat çekerken, emtia fiyatlarındaki değişimin risklerine fazlasıyla açık olmasından dolayı Rusya’ya yatırım konusunda yatırımcıların dikkatli olması gerektiği uyarısını yapıyor.

   

  BRIC içinde en güçlü performansı gösteren Brezilya borsası, bu çeyrekte yüzde 16 artış kaydederken, ülke de 2016 Olimpiyat Oyunları’nı kazanmasından bu yana oldukça başarılı işlere imza atıyor.

   

  Çin’de ise piyasalar bu çeyrekte yüzde 12’lik bir düşüş yaşamış olsa da ekonomik büyüme güçlü ve uzun vadeli seyrini sürdürüyor.

   

  Waternan, yatırımcıların büyüme sürecini devam ettirmesi beklenen Çin’in ekonomisine katkı sağlayan Vietnam, Tayland, Endonezya, Güney Afrika, Gana ve Zimbabwe gibi ülkelere de devam etmesi gerektiğini dile getiriyor. ,

   

  TÜRKİYE GİZLİ BİR YATIRIM MERKEZİ

  Yatırımcılara tavsiyesi de iShares MSCI Turkey Index fonunu tavsiye eden Waterman, “Türkiye, BRIC ülkelerinin statüsüne erişmeyi bekleyen bir başka gizli büyüme hikayesi” diyor. Waterman’a göre, Türkiye’nin 70 milyonluk nüfusu ve Ortadoğu ile Avrupa arasındaki stratejik konumunun avantajından yararlanılabilir. 

   

  Yatırım danışmanı Türk hisselerine yatırım yapacakların Yunanistan & Türkiye 30 endeksindeki, National Bank of Greece,Hellenic Telecom Organisation, Akbank ve Titan Cement gibi hisselere ya da ABD’de iş yapan şirketlerin hisselerine yatırım yapabileceklerini ifade ediyor.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı