Gündem Haberleri

  'Türkiye vizeleri kaldırdı, yasadışı göçmenler AB'ye akın etti'

  WSJ
  18.01.2011 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da görevli sınır yetkilileri, Wall Street Journal’a yaptıkları açıklamada, Türkiye’nin Ortadoğu ve Afrika ülkeleriyle vizeleri kaldırmasının Avrupa Birliği’ne yasadışı göçmen akınına neden olduğunu söyledi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor       

   

  Yunanistan-Türkiye sınırında bulunan Orestiade kasabası Başkomiseri Yorgo Salamagkas, gündüz vakti Türkiye’den Yunanistan’a kaçak geçiş yapmaya çalışan kişilerin videosunu göstererek “Şunlara bakın, takım elbiseleri ve kravatlarıyla sanki bir cafe’ye kahve içmeye gidiyorlar” dedi.

   

  Yunanistan ve AB yetkilileri son dönemde böyle gelen göçmenlerin sayısında bir patlama olduğunu söyledi.

   

  Salamagkas, “Fas’tan, Cezayir’den, Tunus’tan ucuz biletlerle İstanbul’a gidiyorlar. Oradan üç saatlik otobüs yolculuğuyla Edirne’ye geliyorlar. Oradan da Yunanistan’a kısa bir yürüyüş yolu” dedi. Bu durum insan kaçakçıları için de maliyetleri 200 euroya kadar düşürüyor.

   

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal ise “Bazı ülkelerle ticareti ve turizmi geliştirmek için vize uygulamaları yaptığımız doğru. Ancak bunun insanların diğer ülkelere yasadışı girişlerini sağladığını söylemek doğru değil” dedi.

   

  Ünal Türkiye’nin geçtiğimiz sekiz yolda 260 bin yasadışı göçmeni ve 9 bin insan kaçakçısını tutukladığını belirterek, “Bizim ülkemiz de yasadışı göçmenlerin hedef ülkelerinden biri haline geldi” dedi.

   

  DÜNYADA ÖNE ÇIKAN TÜM MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı