Gündem Haberleri

  Türkiye titriyor

  Hürriyet Haber
  07.01.2002 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Karakış tüm yurdu kasıp kavuruyor. Ege'nın sahil kesimi, Çukurova ve Güneydoğu'nun 4 kenti dışında her yer kar altında. Kar ve tipinin yanı sıra dondurucu soğuklar da günlük yaşamı felç etti, binlerce yerleşim merkezinin çevreyle ulaşımı kesildi.

  Konya'da evine yürüyerek giden 60 yaşındaki Rüstem Saygın, aşırı soğuk nedeniyle kalp krizi geçirerek öldü.

  MARMARA

  Bursa ve Yalova kent merkezlerinde kar kalınlığı 30 santimetreyi bulurken, iki ile bağlı 375 köyle ulaşım kesildi. Hava sıcaklığı Bursa'da gündüz sıfırın altında 2, gece 4 derece ölçüldü. Uludağ'da kar kalınlığı 260 santimetreyi buldu. Bilecik il genelinde ilköğretim okulları ile liseler bugün ve yarın tatil edildi. Kocaeli ve Sakarya illerinde, ilk ve orta dereceli okullar çarşamba gününe kadar tatil edildi. Trakya'da önceki gün kapanan TEM ve D- 100 karayolları dün sabahtan itibaren ulaşıma açıldı.

  KARADENİZ

  Doğu Karadeniz'de 750, Orta Karadeniz'de 2 bin 300, Batı Karadeniz'de de 1440 köyle bağlantı kesildi. Giresun şehir merkezi ve 19 ilçesinde okullar bugün tatil edildi. Kar kalınlığı Gümüşhane'de 70, Bayburt'ta 20 santimetreye kadar ulaştı. Kösedağı ve Eğribel Geçidi, Rize- Erzurum karayolunun Ovit Dağı, Gümüşhane-Köstendağı mevkileri de ulaşıma kapandı. Bolu il merkezindeki ilk ve orta dereceli okullar valiliğin aldığı kararla 2 gün tatil edildi.

  EGE

  Manisa Yunt Dağı'nın yüksek kesimleri, Demirci, Gördes ve Turgutlu yüksek kesimlerinde kar henüz erimedi. Alaşehir ilçesindeki ilk ve ortadereceli okullar bugün tatil edildi. İlçede 33 köye ulaşım sağlanamıyor. Balıkesir'de ise kar yağışı aralıklı sürüyor.

  İÇ ANADOLU

  Konya'nın 600 köyle bağlantısı kesik. 6 ilçe 19 belde ve 88 köye de iki gündür elektrik verilemiyor. Selçuk Üniversitesi'nde sınavlar 9 Ocak'a kadar ertelendi. Kayseri'de 475, Kırşehir'de 166, Nevşehir'de 30, Niğde'de 53 köy yolu kardan kapandı. Niğde'de il merkezi, belde ve köyleri ile Bor İlçesi'nde ilköğretim okulları ile liseler bugün ve yarın tatil edildi. Tokat'ta kar yağışı nedeni ile Valilik il merkezi ve ilçeler ile köylerde okulların 2 gün tatil edilmesini kararlaştırdı.

  DOĞU ANADOLU

  3600 köyle bağlantı kesildi. Erzurum'da ısı dün gece sıfırın altında 20 derece ölçüldü. Çok sayıda su sayacı patladı. Bölgedeki göl ve ırmaklar da buz tuttu. Bitlis'in Hizan ilçesinden Van'ın Bahçesaray ilçesine giden 9 minibüs ile 1 kamyon, tipi yüzünden yolda kaldı. Yolun kardan kapanması üzerine araçlarda mahsur kalan 100 yolcu kar ve tipide yürüyerek yakındaki Kalkandere köyüne sığındı.

  GÜNEYDOĞU

  Adıyaman'ın yaklaşık 200 köyle bağlantısı kesildi. Adıyaman-Gaziantep karayolu Sarıyaprak beldesi yakınlarında mahsur kalan 30 yolcu yol üzerindeki karakolda misafir edildi.

  AKDENİZ

  Adana'nın Tufanbeyli ilçe merkezinde kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Kahramanmaraş'ta kar kalınlığı yarım metreye kadar ulaşırken, kentin yüksek bölümlerinde ise 1 metreyi buldu. 9 ilçede kapanan 238 köy yolunu açmak için çalışmalar sürüyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı