Gündem Haberleri

  Türkiye-Suriye sınırında bomba yüklü araç patladı: 7 ölü

  Hürriyet Planet
  17.09.2013 - 15:29 | Son Güncelleme:

  Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Suriye tarafındaki Bab el Hava Sınır Kapısı yakınlarında bomba yüklü bir aracın patlaması sonucu en az yedi kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Cilvegözü'nde 11 Şubat'ta meydana gelen benzer bir patlamada 18 kişi ölmüştü.

  DHA, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’na 3.5 kilometre uzaklıktaki Bab El Hava kampına 100 metre mesafede bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu yedi kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Olayda en az 20 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

  Aracın uzaktan kumandayla patlatıldığını bildiren İHA ise olayda hayatını kaybedenlerinin sayısının 11 olduğunu belirtti. Ajans, yaralılardan beşinin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

  PATLAMA SONRASI ÇEKİLEN KARELER / FOTO GALERİ

  PATLAMA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

  DHA'nın aktardığı bir iddiaya göre, saldırı Suriyeli 5 bin kişinin yaşadığı Bab El Hava kampı hedef alınarak yapıldı.

  Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise bomba yüklü aracın, muhaliflerin kontrolündeki Bab el Hava sınır geçiş noktasındaki ana kapıya çarparak infilak ettiğini belirtti.

  Patlamanın ardından Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçişler durdurulurken, Cilvegözü'nde bekletilen ambulanslar sınır kapısından geçerek patlamanın yaşandığı bölgeye intikal etti. Patlamada yanan yaklaşık 15 araç hasar gördü.

  AYNI BÖLGEDE İKİNCİ PATLAMA

  Cilvegözü Sınır Kapısı'nda 11 Şubat'ta yine bomba yüklü bir araçla gerçekleştirilen saldırıda 18 kişi ölmüş, 24 kişi de yaralanmıştı. Olayın ardından terör ve istihbarat uzmanlarından oluşan 10 kişilik Türk ekibi bombacıların yerini belirlemiş ve Suriye'de gerçekleştirilen operasyonla şüpheliler yakalanarak Türkiye'ye getirilmişti. Patlamaya ilişkin Adana Cumhuriyet Başsavcıvekilliğince hazırlanan iddianamede, bombalı eylemi gerçekleştirdiği ileri sürülen Ahmet Bakır, Youssef Bakır ve sim kartları temin eden Rahmi Balcı için 61 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 507'şer yıl hapis cezası talep edilmişti. Sanıklardan Zübeyde Şuayyip ve İsmail Zakarıa'ya da "Silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan 10'ar yıl hapis cezası verilmesi istenmişti.

  11 ŞUBAT'TAKİ PATLAMA ANI / HÜRRİYET TV

  Türkiye-Suriye sınırında bomba yüklü araç patladı: 7 ölü

  Patlamada vücudu büyük oranda yanan bir yaralı, ambulans beklerken... (Fotoğraf: Amer Alfaj / Reuters)

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı