Gündem Haberleri

  Türkiye şişmanlıyor Alarm!

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  GELİŞMİŞ ülkelerin en önemli sağlık problemi olan şişmanlığın, Türkiye'de de acil önlem alınması gereken bir sorun haline geldiği belirtildi.

  Ulusal Obezite (şişmanlık) Danışma Kurulu, şişmanlığın halk sağlığı problemi olduğunu ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık haline geldiğini bildirdi. Kurul, bazı zayıflama ve şişmanlama merkezlerinin bilimsel olmayan yöntemlerle çalıştığını belirtirken, uygulanan diyetlerin yüzde 90'ının da bilimsel olmadığını bildirdi.

  ABD'de şişmanlık ile ilgili sağlık giderlerinin yıllık 68 milyar dolar, diyet ve çeşitli zayıflama programlarının maliyetinin ise 30 milyar dolar olduğu bildirildi.

  Araştırmalarda, şişmanlığın erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görüldüğüne dikkat çekilirken, kentlerde yaşayanlarda şişmanlığa daha sık rastlandığı ortaya konuldu. Türkiye'de şişmanlığın toplum sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiği, gelecek nesillerin korunması için acil önlem alınması gerektiği kaydedildi.

  Uzmanlar, şişmanlık sıklığının dünyada giderek artmasının nedeni olarak, sosyokültürel faktörler, biyolojik faktörler ve davranışsal faktörler, gıda çeşit ve alımının artması, sigara içiminin kesilmesi, alkol tüketiminin artması ve medeniyetin ilerlemesi ile birlikte fizik aktivite ve günlük enerji tüketiminin azalmasını gösteriyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı