Gündem Haberleri

  ‘Türkiye sınır ötesi operasyona hazır’

  Işıl ARSLAN- Serhat TEZCAN/BURSA, (DHA)
  12.10.2007 - 14:35 | Son Güncelleme:

  ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaşanan son gelişmelerden sonra terörle mücadele konusunda hükümetin elinin güçlendiğini belirterek, “Hükümetimizin bu konuda bazı hazırlıkları var. Türkiye, sınır ötesi operasyona hazır vaziyettedir” dedi.

  Bayram tatilini seçim bölgesi Bursa'da geçiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bayram namazını Yıldırım Beyazıt Camii'nde kıldı. Daha sonra Valilik tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Bakan Çelik, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “Tezkere fire vermeden, Meclis'ten geçecek mi?” sorusuna Bakan Çelik, “Özellikle bayramın arifesinde 15 askerimizin ve 1 polisimizin şehit edilmesi, bardağı taşıran son damlalardan birisiydi. Hükümetimizin bu konuda bazı hazırlıkları var” yanıtını verdi. Türkiye'nin öteden beri sıkıntılı bir coğrafyada yer aldığını vurgulayan Bakan Çelik, “Zannediyorum hükümetimiz, bu konudaki hazırlıklarını Pazartesi günü meclise verecek. Çünkü yaşanan son olaylar, hükümetin elini daha da güçlendirdi. Türkiye sınır ötesi operasyona hazır vaziyettedir. Bu imkanı, şartlara göre değerlendirecek” diye konuştu.

  ‘TÜRK- AMERİKAN İLİŞKİLERİ ZEDELENMİŞTİR’

  Ermeni yasa tasarsının ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu'ndan geçmesi ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Bakan Çelik, bu durumun, Türk- Amerikan ilişkileri açısından üzüntü verici bir gelişme olduğunu söyledi. “Türk-Amerikan ilişikileri zedelenmedi diyemeyiz” diyen Bakan Çelik, şöyle devam etti;

  “Mutlaka olumsuz izler ve etkiler bırakmıştır. Türk milleti olarak şunu biliyoruz ki, yalan olan bişey kanunla gerçek omaz. Birşey yalansa, yalandır. ’Ben bu yalanı kanunla doğru yapacağım’ demek, o işin doğruluğunu ortaya koymaz. Sözde soykırım meselleri bu milletin tarih boyunca kültüründe, örfünde, yaşayışında ve hatta savaşında bile olmayan şeyledir. Bu büyük bir iftiradır. Bu iftaraya, bu çağda, bu tekonoljik imkanlarla, araştırma imkanı varken, bu iftaraya inanmayı yeğleyen ülkeler, şapkalarını önülerine koyacaklardır. Utanacaklarına ben inanıyorum. Bu millet, tarihinde kara lekesi olmayan bir millettir.”

  Türk- Amerikan ilişkilerinde önemli bir sürecin başladığına değinen Bakan çelik, “Amerikan yetkililerinin bakışı ve bu işi nereye taşımak istedikleri, gelecek günlerde netlik kazanacaktır. Bu doza göre, Türkiye tepkisinin dozajını yükseltecektir” diye konuştu.

  Bakan Çelik, Valilik'teki bayramlaşma töreninin ardından Başbakanlık Ali Osman Sönmez Huzurevi’ni ziyaret eitti. Bakan Çelik, burada yaşlılarla biraraya geldi. Huzurevi sakinleriyle sohbet edip, bayramlarını kutlayan Bakan Çelik’e, huzurevinde kalan 77 yaşındaki Ali Koç, şiirler okudu. Daha sonra Kaplıkaya Çocuk Yuvasını ve SHÇEK'e bağlı Dr. Rüştü Burlu Erkek Yetiştirme Yurdu'nu da ziyaret eden Bakan Çelik, çocuklara çikolata dağıtarak, bayramlarını kutladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı