GeriGündem Türkiye şehitler için sokakta
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye şehitler için sokakta

Türkiye şehitler için sokakta
refid:7536447 ilişkili resim dosyası

Hakkari Dağlıca’da 12 askerin şehit olduğu haberi yurdun dört yanında infial yarattı. Edirne’den Hakkari’ye yurtta önce küçük grupların başlattığı gösteriler, daha sonra büyük katılımlarla "teröre lanet" mitinglerine dönüştü.

  

Hakkari Dağlıca’da 12 askerin şehit olduğu haberi yurdun dört yanında infial yarattı. Edirne’den Hakkari’ye yurtta önce küçük grupların başlattığı gösteriler, daha sonra büyük katılımlarla "teröre lanet" mitinglerine dönüştü.

Şehit haberlerinin ardından sokağa çıkan vatandaşlar, ellerinde bayraklarla terör örgütü PKK’yı ve terörü lanetlediler. Zaman zaman büyük kentlerde araçlarına bayrak asan halk oluşturdukları konvoylarla saldırıyı protesto ettiler.

Yurdun her yanında dalga dalga büyüyen yürüyüş ve gösteriler için polis yoğun güvenlik önlemleri aldı. Özellikle halkın DTP’ye yönelik eylemlere yönlenmesinden endişe eden emniyet kuvvetleri parti binalarının bulunduğu yerlerde önlem aldı.

Bursa’da bir grup, DTP binasının tabelasını söktü. Ancak gösteriye diğer vatandaşların sağduyusu hakim oldu. Erzurum’da DTP binası önünde toplanan 150 kişiyi bir albay "Şehitler bizim evlatlarımız, ama bunlar da bizim vatandaşlarımız" sözleriyle yatıştırdı. İstanbul’da bir grup Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne bayrak astı. Her semtte binlerce kişi terörü kınadı; "Hepimiz askeriz" sloganları atıldı. Taksim’de ağızlarını bantla kapatan bir grup da Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu.

Antalya’da her şehit için 1 dakika olmak üzere 12 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Adapazarı’nda Atatürk Bulvarı’na çıkan kalabalıklar, Yasin-i Şerif okuyup, dua etti. Bazı illerde askerlik şubeleri önünde toplanan kalabalıklar "Bizi de askere alın" diye bağırdı.

Mersin'in Silifke ilçesinde 12 vatandaş, Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki terörist saldırıda şehit düşen 12 askerin yerine askere gitmek için Garnizon Komutanlığı'na dilekçe verdi.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde memurlar işyerlerine bayraklarıyla geldi. Memurlar işyerlerinin önünde toplanarak teröre lanet okudu.

Adana'daki bazı liselerde öğrenciler tepki gösterdi. İstasyon Meydanı'nda toplanmak isteyen öğrencileri polis, 'güvenlik' gerekçesiyle engelledi. Beyazevler Mahallesi'ndeki Hacı Ahmet Atıl Lisesi öğrencileri, ellerinde Türk bayraklarıyla "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atarak Baraj yoluna kadar yürüdü.

Muğla'da dün gece yarısı yaklaşık bin kişi teröre tepki için Muğla merkezinden Şehitler Anıtı'na kadar yürüdü. Ellerinde Türk bayrakları ile araçları ve yaya olarak slogan atarak yürüyen kalabalık Şehitler Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından grup olaysız dağıldı.

Ankara’da ise Kızılay Güvenpark’ta toplanan vatandaşlar yüzlerce vatandaş, sabah saatlerinde ellerinde bayraklarla terörü lanetlediler. “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “her Türk asker doğar” sloganı attılar. Bölgedeki hareketlilik ve kalabalık nedeniyle polis, Başbakanlık civarında yoğun güvenlik önleminin aldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle