Gündem Haberleri

  'Türkiye, Şalit için arabuluculuğa başladı'

  Hürriyet Planet
  21.05.2011 - 16:38 | Son Güncelleme:

  Çin haber ajansı Şinhua, Türkiye'nin, İsrailli esir asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması için Hamas ve İsrail arasında yürütülen dolaylı görüşmelere arabulucu olarak katıldığını iddia etti.

  Ajansa konuşan Filistinli kaynaklar, müzakerelerde arabuluculuk yapan Türkiye ve Mısır'ın temaslarını gizli olarak yürüttüğünü söyledi.

  Habere göre, Filistinli kaynaklar resmi arabulucunun Mısır olduğunu belirtirken, Türkiye'nin müzakerelerdeki rolünü açıklamaktan kaçındı.

  Geçtiğimiz haftalarda Londra merkezli El Hayat gazetesi, Mısır'ın kabul etmesi halinde, Alman arabulucu Gerhard Conrad'ın yerine bir Türk veya Fransız'ın getirileceğini öne sürmüştü.

  Hamas, 2006 yılında Filistinli militanlar tarafından Gazze sınırında kaçırılan Şalit'e karşılık 1000 Filistinli mahkumun serbest bırakılmasını talep ediyor. Hamas, serbest bırakılacak mahkumlardan en az 400'ünü kendi seçmek istiyor. Ancak Tel Aviv yönetimi, İsraillilerin ölümüyle sonuçlanan eylemlere katılan mahkumların teatide kullanılmasını kabul etmeyeceğini ifade ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı