Gündem Haberleri

  Türkiye Rusya'dan savaş helikopteri alacak

  Zeynep GÜRCANLI- ANKARA
  17.06.2009 - 19:26 | Son Güncelleme:

  Türkiye, PKK’yla mücadelesinde kullanılmak üzere, Rusya’dan savaş helikopteri almak için düğmeye bastı.

  İŞTE GECE AVCISI MI-28

  Bir Türk askeri heyeti  halen Rus yapımı Mi-28 helikopterlerini görmek ve Rus yetkililerle satış konusunda görüşmelerde bulunmak üzere bu ülkede temaslarda bulunuyorlar.

  Askeri yetkililer, Türkiye’nin ihtiyacının karşılanması için, en az 12 yeni savaş helikopterine ihtiyaç bulunduğunu belirtiyorlar.

  ABD SATMAYINCA, İBRE RUSYA’YA DÖNDÜ

  Türkiye halen, terörle mücadelesinde Amerikan yapımı Cobra savaş helikopterlerini kullanıyor. Terörle mücadelede yaşanan helikopter ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye geçen ABD’den 8 kullanılmış Kobra helikopter satın almış, 12 yeni Kobra satın almak istediğini de resmen Amerikalı yetkililere bildirmişti. Ancak ABD’Den gelen yanıt, “elimizde kobra helikopter yok, dolayısıyla satamayız”oldu.

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR  Amerikalıların bu yanıtı üzerinde de Türkiye, mecburen yüzünü Rusya’ya döndü.

  İLK İTALYAN HELİKOPTERİ 2015’TE ÜRETİLECEK

  Türkiye’nin daha önce yaptığı geniş çaplı savaş helikopteri ihalesini, İtalyan Augusta şirketi kazanmıştı. İtalyanlar, 2.7 milyar dolarlık ihale sonucunda, 50 helikopteri Türkiye’de üreterek, teknoloji transferini de sağlamayı vaadetmişlerdi. Ancak ilk İtalyan savaş helikopteri, yapılan yatırımın ardından ,ancak 2015 yılında üretilebilecek.

  Halen PKK ile mücadeleyi yoğun şekilde sürdüren Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ise acilen yeni helikopterlere ihtiyacı var.
  İşte Türk askeri heyeti, bu ihtiyacı “gece avcısı” adıyla anılan Rus MI-28 helikopterleri ile karşılamak amacıyla Rusya’da temaslarda bulunuyorlar.
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı