Gündem Haberleri

  Türkiye referandum kültürüne alışmalı

  Ardıç AYTALAR/İSTANBUL
  07.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, referandum iptal edilsin tartışmaları hızlanırken aksi yönde bir açıklama yaptı. Partisinin İstanbul il teşkilatının düzenlediği iftarda konuşanm Erdoğan, "Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır" dedi. Erdoğan tartışmaların hedef saptırma amacında olduğunu da söyledi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan referandum tartışmaları için "hedef saptırma" değerlendirmesinde bulunarak, "Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır" dedi. Erdoğan yeni anayasa tartışmaları için de doğmamış çocuğu boğmak olarak niteledi. AKP İstanbul İl Teşkilatı’nın düzenlediği geleneksel iftar yemeğine katılan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

  "Anayasa değişikliği yapılacaksa neden referanduma gerek var, maliyet getirir, diyorlar. Burada hedef saptırmak var. Anamuhalefet yeni bir şey ortaya koydu, ’200 trilyon maliyeti var, dolayısıyla 200 trilyonu burada harcamak israftır’ diyor. Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır. Türkiye’de öyle kanunlar gündeme gelecek ki artık bu kanunları sahibine götüreceğiz. Sahibi kim, millet. Millete götüreceğiz ve millet çözecek.

  YÖK’ÜN YAPTIĞI ÇİRKİN Hani doğmamış bir çocuğu boğmak var ya. Bundan üzülüyoruz. Taslak ortada değil. Taslağın taslağı. Spekülasyonlar başladı. Diyoruz ki ’Şu anda bilim adamlarına bunu hazırlatıyoruz. Çıkıyor YÖK, rektörler toplantısı düzenliyor ve diyor ki, ’Bu bizim hakkımızdır. Bunu siyasiler yapamaz’. Çok çirkin yaklaşım. Biz bilim adamlarına bu hazırlığı yaptırıyoruz. YÖK’e hazırlatmadık yanlışımız orada demek ki. Ama altı tane bilim adamı onlara hazırlattık. Demek ki bunun icazetini de YÖK’ten almamız gerekirdi. Sıkıntı oradan başlıyor. Fakat anayasayı YÖK yapmaz. Anayasayı yapma yetkisi yasama organınındır. Bunu söyleyince de rahatsız oldular. Dediler ki, ’Başbakan diyor ki ’Herkes yerini bilsin’ evet aynı şeyi söylüyorum. Herkes yerini bilsin. Eğer birbirinin mütemmimi olursa Türkiye çok daha farklı bir yere gelecektir."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı