Gündem Haberleri

  Türkiye Partisi: "Seçimde ittifak yapabiliriz"

  A.A
  18.01.2011 - 15:39 | Son Güncelleme:

  Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Sarı, genel seçimler öncesinde siyasi ittifaka ilişkin çalışmaları Genel Merkez bünyesinde yürüttüklerini ve seçimlerde ittifak yapma düşüncesinde olduklarını söyledi.

  Sarı, partisinin Kütahya İl Başkanlığındaki basın toplantısında, Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK), Disiplin Kurulu, Genel Merkez Kadın ve Gençlik Kollarından oluşturulan 4-5'er kişilik 10 grubun seçimlere hazırlık amacıyla çeşitli illere geziler düzenlediğini bildirdi.

  Partilerin, seçime giderken ellerini güçlendirmek, kamuoyunda daha fazla kabul görmek ve oylarını artırmak amacıyla bazen partiler arasında bazen de kişileri transfer ederek ittifak gerçekleştirebileceğini belirten Sarı, şöyle devam etti:
  “Şimdi hakkında polemikler yapılan Kültür ve Turizm Bakanı, dünün en hızlı solcularındandı, bugün AKP'nin içerisinde. Dün ANAP ve DYP'de siyaset yapan bazı kişiler de bugün CHP'de siyaset yapıyor. Siyasi partiler, siyaseten sandıktan avantajlı çıkabilmek için siyasi birlikteliği bazen kişi bazında bazen kurumsal olarak gerçekleştiriyorlar. Türkiye Partisi olarak gerek parlamentodaki gerek parlamento dışındaki tüm partilere eşit mesafedeyiz. Görüşmelerimiz var. İttifaka ilişkin çalışmaları Genel Merkez olarak yürütüyoruz ve bu önümüzdeki seçimlerde ittifak yapma düşüncesindeyiz. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.”

  CMK 102 KAPSAMINDAKİ TAHLİYELER

  Sarı, CMK'nın 102. maddesinin yürürlüğe girmesiyle tutukluluk süresi 10 yılı aşanların cezaevlerinden tahliye edilmesinin, kamunun ve milletin vicdanı yaraladığını savundu.
  Bu tahliyelerle adaletin ağır işlediğinin, hatta işlemediğinin, mevcut iktidarın üzerine düşeni yapmadığının görüldüğünü öne süren Sarı, şunları kaydetti:
  “Bugün ülke insanı, 'Allah mahkemelere kimseyi düşürmesin' anlayışına gelmiştir. Çünkü mahkemelere intikal eden konularda kısa sürede sonuç almanız mümkün değildir. Adaletten beklenen, kamu vicdanının rahat etmesidir. Maalesef bu tahliyeler kanayan bir yara noktasına gelmiştir. Toplumu tehdit eden en tehlikeli insanlar, zamanında karar verilemediği için birer birer şartlı salıverilmiştir. Her gün belli bir karakola gidip imza vermeleri gerekmektedir. Ancak 'salıverildikten sonra bunların kaçı imza veriyor' derseniz, hemen hemen hiçbiri vermiyor. Yani kaçtılar, kaçmalarına fırsat verilmiş oldu.”

  Abdulkadir Sarı, ülke ekonomisinin iyi gitmediğini, her geçen gün işlerin zorlaştığını ve tüm kesimlerin halinin perişan olduğunu öne sürdü.

  Türkiye'nin eskiden kendi kendisine yeten 7 ülkeden biri olduğunu ifade eden Sarı, “Şimdi pamuk ve tütünü ithal ediyoruz, şeker pancarı bitmiştir, çay ve fındık sırada beklemektedir. Tüm üretici birlikleri yoğun bakımda can çekişmektedir. Türkiye bir ithal cenneti olmuştur. Bir ihraç ediyorsa üç ithal eder noktasına gelmiştir” diye konuştu.

  Kadın Kolları Genel Başkanı ve MKYK üyesi Sema Batırbek, MKYK üyesi Sinan Kolcu ve Disiplin Kurulu üyesi İhsan Bayraktar'ın da hazır bulunduğu toplantının ardından Sarı'ya, İl Başkanı Şükrü Güzen tarafından çini tabak hediye edildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı