Gündem Haberleri

  Türkiye 'özel gün' zengini

  Hürriyet Haber
  24.12.2001 - 12:36 | Son Güncelleme:

  Türkiye`de, bir yılda 229 'Kurtuluş Günü', 76 'Kutlama Haftası' ve 'Özel Gün' bulunuyor. Daha çok yaz aylarında yoğunlaşan festival, fuar ve anma günlerinin sayısı ise 209`u buluyor

  Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü verilerine göre, kutlama haftası ve özel günler açısından en zengin ay mayıs.

  Mayıs ayında tam 11 özel gün ve hafta kutlanıyor. 'Karayolu Güvenliğive Trafik Haftası', 'Müzecilik Haftası' ve 'Gençlik Haftası'nın yanı sıra Bahar Bayramı, Dünya Basın Özgürlüğü Günü, Hıdrellez, AvrupaGünü, Anneler Günü, Dünya Eczacılık Günü, Hava Şehitlerini Anma Günü, Atatürk`ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, mayıs ayının özel günleri arasında yer alıyor.

  Mayıs ayını, 10 özel gün ve hafta ile kasım, 9`ar özel gün ve hafta ile de mart ve nisan ayları izliyor. Özel gün ve haftalar açısından en hareketsiz aylar ise yalnızca 'Sivil Savunma Günü'nün kutlandığı şubat ile 'Zafer Haftası'nın kutlandığı Ağustos. Son yıllarda Türkiye`de de yavaş yavaş yerleşmeye başlayan 'Sevgililer Günü' ise henüz Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü kayıtlarında yer almıyor.

  Kutlanan 76 hafta ve özel günün önemli bölümünde sağlık konusu işleniyor. Bunlar arasında, 'Dünya AIDS Günü', 'Verem Haftası', 'Cüzzam Haftası', 'Kanserle Savaş Haftası', 'Sağlık Haftası', 'Organ Nakli Haftası' ve 'Ağız ve Diş Sağlığı Haftası' bulunuyor.
     
  229 KURTULUŞ GÜNÜ
     
  Türkiye`de törenlerle kutlanan kurtuluş günlerinin sayısı da 229. Kurtuluş Günü kutlamalarının en yoğun olduğu ay ise doğal olarak Eylül ve Ege bölgesi. Eylül ayında tam 90 kurtuluş günü bulunuyor. Eylül`ü 35 kurtuluş günüyle kasım ayı, 28 günle mart ve 25 günle de şubat ayı izliyor.

  Daha çok yaz aylarında yoğunlaşan festival, fuar ve anma günlerinin sayısı ise 209`u buluyor. 42 etkinlikle en zengin ay olan ağustosu, 32 etkinlikle haziran ve 29 etkinlikle de temmuz izliyor. Butür etkinliklerin önemli bölümünü de 31 ayrı birimde gerçekleştirilen 'Atatürk`ün Gelişini Anma Günleri' oluşturuyor.

  Ceviz, havuç, fıstık, ayçiçeği, balık, karpuz, fındık, üzüm, vişne, kiraz, beyaz üzüm ve kayısı türü festivaller yoğunluk kazanırken, özellikle kiraz ve üzüm festivalleri, yıl boyunca değişik yörelerde 4-5 kez gerçekleştiriliyor.  Şelale Günü, Pişmaniye Gecesi ve Kelaynak Günü de kutlanan özel günler arasında dikkati çekiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı