Gündem Haberleri

  Türkiye Ortadoğu'nun arabulucu gücü olarak yükseliyor

  WSJ
  24.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Wall Street Journal’da yayımlanan bir haber analizde, Türkiye'nin, Ortadoğu'nun İran'ın nükleer programı ve Lübnan'daki siyasi kriz gibi iki zor diplomatik meselesini çözmek için devreye girmesinin, bölgenin 'kilit oyuncusu' olarak ortaya çıktığının bir işareti olarak gösterdi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

           

  Cuma günü, dünyanın önemli güçlerinden gelen temsilciler, İstanbul’da İran’ın nükleer programını tartışmak için bir araya geldi. Toplantının amacı, Tahran’ın nükleer yakıt üretimini durdurup durmaması üzerine uzun süredir devam eden çatışmada uzlaşmaya varmaktı. Batı, nükleer yakıt üretiminin, aynı zamanda nükleer silahların da geliştirilmesi amacıyla kullanılabileceğini iddia ediyor.

   

  Görüşmelere Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlık yaptı. Davutoğlu, gerginliğin çıkmasını engellemek adına gerçekleşen görüşmelere katılmak için iki günlük Lübnan ziyaretinin hemen ardından, ayağının tozuyla İstanbul’a geldi.

   

  BÖLGENİN KİLİT OYUNCUSU

  Davutoğlu’nun Lübnan krizini çözmek çalışmalarına yardım etmek için ülkeye gitmesi ve İran görüşmeleri için ev sahibi şehir olarak İstanbul’un seçilmesi, Türkiye’nin Ortadoğu’nun önemli bir oyuncu olduğunu gösteriyor.

   

  Diplomatlar ve analistler, Türkiye’nin bölgede Suniler ve Şiilerle doğrudan konuşabilen, Hizbullah ve Washington ile temas kurabilen tek ülke olduğuna dikkat çekiyor.

   

  Bu, uzun bir süre kendini Arap dünyasından uzak tutan Türkiye için tarihi bir değişim anlamına da geliyor. Ankara hükümeti ekonomisi canlanan, istikrarlı bir komşu statüsünün ekmeğini de yiyor olabilir.

   

  Ancak bu hafta yaşanan olaylar, Türkiye’nin de bir yere kadar etki edebileceğini gözler önüne serdi. Davutoğlu, Cuma günü başlayan İran görüşmelerinde ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Fransa, Almanya ve İranlı yetkililerle aynı masada yer alamadı.

   

  Analistler, Davutoğlu’nun, görüşmelerde katılımcıdan çok ev sahibi olarak görüldüğünü ve Lübnan konusunda başarı elde edileceğine yönelik net bir görünümün olmamasının Türkiye’nin bölgedeki etkisinin arabuluculuk faaliyetlerinin son dönemde başarısız olmasından kaynaklandığına dikkat çekti.

   

  İran Cuma günü, nükleer programının askıya alınması seçeneğine karşı çıktı ve yeni görüşmeler için oldukça sert koşullar sıraladı. Bu da görüşmelerde istenen ilerlemenin kaydedilmesini engelledi.

   

  Davutoğlu, Türkiye’nin İran görüşmelerine ev sahipliği yapmasının, tehlikeli sonuçlar doğurup, doğurmayacağı yönündeki bir soruya, Türkiye’nin katılımının bir tercih meselesi olmadığını şeklinde bir yanıt verdi.

   

  Davutoğlu, “Bizim bu konuyla ilgimiz bir lüks değil. İran bizim komşumuz ve bölgede yaşanacak olası bir nükleer gerginlikten, İran ve Batı arasındaki artan tansiyon ve İran’a karşı uygulanan yaptırımlardan etkilenecek ilk ülke biz olacağız” dedi.

   

   

  BAŞARILI BİR ARABULUCU

  Davutoğlu, son yıllarda Ortadoğu’daki krizlerde etkili bir arabulucuya dönüştü. Davutoğlu'nun geçen hafta, Lübnan’da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ile de görüşmesi, bölgede Türkiye'nin güçlü bir oyuncu olarak yükseldiğini bir kez daha gösterdi.

   

  Dışişleri Bakanı, “Herkesle görüşüp, konuşabiliriz. Bu, birinin kazanıp diğerinin kaybettiği bir oyun değil. Sünnilerin ya da Şiilerin kazandığı ya da bazı durumlarda Hristiyanların kazandığı, diğer grupların ise kaybettiği bir Irak ya da Lübnan olmayacak” dedi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">*Bu yazı WSJ’de “Turkey Presses Role as Mideast Referee” başlığıyla yayımlanan haberden derlenmiştir.

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı