GeriGündem Türkiye’nin YouTube’u
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin YouTube’u

Türkiye’nin YouTube’u
refid:6354201 ilişkili resim dosyası

Üç Sistem Mühendisi tarafından kurulan ve Ekim 2006’ da yayın hayatına başlayan video paylaşım sitesi TrTube gittikçe artan ilgiden oldukça memnun. RTÜK tarafından kullanılması zorunlu kılınan “Akıllı İşaretler” i aktif filtreleme sistemiyle videolarında kullanan TrTube’de, videolar yönetici onayından sonra yayına sokularak, olumsuz içerikli videoların gösterimi engelleniyor.

TrTube, tamamen Türkçe olan kullanışlı arayüzü ile tanıdık bir tasarım sunuyor. Diğer yerli video paylaşım sitelerinden farklı olarak televizyon ekranlarında görmeye alıştığımız, RTÜK tarafından kullanılması zorunlu kılınan “Akıllı İşaretler” i aktif filtreleme sistemiyle videolarında kullanarak geniş bir izleyici kitlesine hizmet vermeyi hedefliyor. Videoların yönetici onayından sonra yayına girmesiyle, olumsuz içerikli videoların gösterimi engelleniyor. Ayrıca “Telif Hakları İhlali Bildirim” i geri beslemesiyle de bu yönde oluşabilecek hukuki problemlerin önüne geçmeye çalışıyor.

 

Özellikle “Sevgi & Aşk” kategorisinde yayınlanan videolar ile ilanı-ı aşk eden birçok kullanıcı bulunuyor. Sitede yayınlanan videoların %80 ‘ini amatör kişisel videolar oluşturuyor. Elde ettiği reklam gelirlerini de yine kullanıcılarıyla paylaşan TrTube bu anlamda da Türkiye’de bir ilk. Kullanıcılarının kendi kanallarını oluşturmasına izin veren site yine aynı kanal üzerinden reklam yapılmasına da müsaade ediyor.

 

Cep telefonundan video izlenmesi ve çekilen videoların gönderilmesi için ise çalışmalarını sürdürdüklerini ve kısa bir zaman içerisinde bu hizmeti vermeye başlayacaklarını söyleyen site, önümüzdeki günlerde adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Siteye www.trtube.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle