Gündem Haberleri

  Türkiye’nin ulusal yas ilan ettiği olaylar

  hurriyet.com.tr
  23.07.2015 - 10:44 | Son Güncelleme:

  Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde hafta başında düzenlenen ve Türkiye'yi sarsan kanlı saldırının ardından sosyal medyada başlayan 'ulusal yas' tepkisi sürüyor. Twitter'da #SuructaKatliamVar hashtag'iyle yapılan paylaşımlarda, Türkiye'nin geçmişte ulusal yas ilan ettiği olaylar hatırlatılarak, Suruç saldırısının ardından aynı duruşun sergilenmemesi eleştiriliyor.

  İşte Türkiye'nin son yıllarda ulusal yas ilan ettiği olaylar:

  Ocak 2012
  KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatının ardından dört günlük ulusal yas ilan edildi.

  Mayıs 2014
  301 işçinin hayatını kaybettiği Soma faciasının ardından üç günlük ulusal yas ilan edildi.

  Temmuz 2014
  İsrail tarafından Gazze'ye düzenlenen ve 1800'ü aşkın Filistinlinin hayatına mâl olan Koruyucu Hat Operasyonu'nun ardından üç günlük ulusal yas ilan edildi.

  Aralık 2014
  Pakistan'da Taliban'ın Peşaver kentinde düzenlediği saldırıda çoğu öğrenci, 145 kişinin öldürülmesinin ardından bir günlük ulusal yas ilan edildi.

  Ocak 2015
  Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud'un vefatının ardından bir günlük ulusal yas ilan edildi.

  Haziran 2015
  Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatının ardından üç günlük ulusal yas ilan edildi.

  ULUSAL YAS NEDİR?
  Türkiye'de milli yas ilan prosedürü, Türk Bayrağı Kanunu ve bu kanuna bağlı tüzük tarafından belirleniyor.

  İlgili yasa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefat yıl dönümü olan 10 Kasım günleri haricinde Türk Bayrağı'nın yarıya çekileceği halleri belirleme yetkisini Başbakanlığa veriyor. Türk Bayrağı Kanunu'nun "Bayrağın Yarıya Çekilmesi" başlıklı 4'üncü maddesindeki, "Türk bayrağı, yas alameti olarak 10 Kasım'da yarıya çekilir. Türk Bayrağı Kanunu'nun uygulanışını düzenleyen Türk Bayrağı Tüzüğü'nde ise sürekli bayrak çekilecek resmi daire ve kuruluşlar "TBMM, Anıtkabir, Polis, jandarma, hudut, gümrük, muhafaza karakolları ile hudut kapıları" olarak belirleniyor. "Cumhurbaşkanlığı, Hükümet kanalları, limanda demirli veya seyir halinde bulunan makineli, büyük ve küçük her çeşit deniz aracıyla devlet işlerinde kullanılan makinesiz deniz araçları" her gün bayrak çekilecek yerler olarak sıralanıyor. Yasa hükmüne göre, milli yas ilan edilmesi halinde dahi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve 10 Kasım günü hariç Anıtkabir'de bayraklar yarıya indirilmiyor.

  Uluslararası camiada yankı uyandıran toplumsal facialar üzerine de milli yas ilan edilerek, bayraklar yarıya indiriliyor. Milli yas kararı, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünün teklifi üzerine Başbakanlıkta yapılan değerlendirmenin ardından gerekli görülmesi halinde alınıyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı