Gündem Haberleri

  Türkiye’nin ‘Lübnan’ imtihanı

  Ebru Toktar - Naci Sapan
  31.08.2006 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 2003’te kabul edilmeyen Irak tezkeresinden sonra, ikinci kez “yurtdışına asker gönderilmesi ya da gönderilmemesi” konusunda karara varacak.

  Kararı Meclis verecek ama bu karar, iktidar ve muhalefetteki milletvekilleri kadar, sokaktaki insanı da ilgilendiriyor. Çünkü Lübnan’a asker olarak, sokaktaki insanın oğulları gidecek.

  Meclis’teki muhalefet, Lübnan’a asker göndermeye, ‘hayır’ dedi. Ya, AKP’liler? AKP grubundan 120 milletvekilinin tezkere oyunun rengini sorduk. Bu milletvekillerinin 39’u ‘evet’, 5’i ‘hayır’, 36’sı ‘şartlı olarak evet-hayır’ derken, 26’sı herhangi bir yorumda bulunmadı. Kesin bir karar vermemiş olmakla birlikte ‘hayır’a yakın duran kararsızların sayısı da 14 oldu. Bu beş gruptaki milletvekilleri, eğilimlerini özetle şöyle gerekçelendirdi.

  Evetçiler: “Hükümetin kararı beni bağlar” derken, tezkereye ‘evet’ yönünde oy kullanacakları imasında bulunuyorlar. Bu gruptakiler, tezlerini şu gerekçelere bağlıyor: “Lübnan eski Osmanlı toprağıdır. Oradakiler Müslüman kardeşlerimizdir. Bölgede barışı bir sağlayalım.”
  Şartlı Evetçiler: Türkiye’nin bir şekilde bölgede rol alması gerektiğini düşünüyor ama asker kaybı endişesi taşıyorlar. Türk askerine Hizbullah’ın silahsızlandırılması görevinin verilmemesi gerektiğini düşünüyor ve “Eğer barışa katkısı olacaksa Lübnan’a gidelim” diyorlar.

  Hayırcılar: Bu grup, bölgede Türk askerinin çatışmadan uzak tutulamayacağı tezini savunuyor. Türk askerinin bataklığa sürükleneceğini, İsrail’in BM kararlarını dinlemeyeceğini belirtiyorlar. Ve Türk askerinin İsrail’i korumak zorunda kalacağını savunuyorlar.

  Kararsızlar: Çoğunluğu daha önce Irak tezkeresine ‘hayır’ oyu vermiş olan bu grup, Lübnan konusunda da ‘hayır’a yakın duruyor. Türk askerinin iki saldırgan kuvvet içinde kalacağı ve kendini çatışma ortamı içinde bulacağı endişesi taşıyan bu grup, ‘vicdan muhasebesi’ yaparak oyunu vereceğini söylüyor.

  NERELERE ASKER GÖNDERDİK 

  1990’dan bugüne kadar Türkiye’nin yabancı ülkelere asker göndermesi ve yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasına ilişkin 13 tezkere sunuldu; sadece Türk askerinin Irak’a gönderilmesini öngören 1 Mart 2003 tezkeresi kabul edilmedi.

  Yurtdışına asker göndermede yetki Anayasa'nın 92. maddesine göre TBMM’de bulunuyor. Anayasa, sadece TBMM tatildeyken, “ülkenin ani bir silahlı saldırıya uğraması ve bu sebeple silahlı kuvvet kullanılmasına derhal karar verilmesinin kaçınılmaz olması halinde” Cumhurbaşkanı’na da yetki veriyor. TBMM'ye tanınmış olan bu yetkinin nasıl kullanılacağı ise TBMM İçtüzüğü'nün “Silahlı Kuvvet Gönderilmesi veya Kabulü” başlıklı 130’uncu maddesinde düzenlenmiş durumda. AKP iktidarı, 28 Ağustos 2006’da Bakanlar Kurulu’nda aldığı kararla Lübnan’a asker gönderilmesi konusunda TBMM’yi acil toplantıya çağırarak, tezkereyi oylamaya sunmayı kabul etti. Lübnan'a asker göndermeyle ilgili olarak BM'nin net bir kararının olmaması, bu sonuçta etkili oldu.

  Uluslararası barışın sağlanması amacıyla, BM VE NATO kararlarıyla, 63 bin 686 Türk askerinin, bugüne kadar 13 kez yurtdışında görev yaptığı bildirildi. Halen Kabil, Bosna-Hersek, Kosova, Letonya’da 1045 asker görev yapıyor. Türkiye şimdiye değin, Kore, Somali, Bosna Hersek, Kosova, Arnavutluk, Kuveyt, Doğu Timor, Gürcistan, Afganistan, Kongo, Makedonya ve Letonya’ya asker gönderdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı