GeriGündem Türkiye’nin komplo davaları basın özgürlüğünü yargılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin komplo davaları basın özgürlüğünü yargılıyor

Türkiye’nin komplo davaları basın özgürlüğünü yargılıyor
refid:17056792 ilişkili resim dosyası

Reuters’ın İstanbul muhabiri Daren Butler, Ergenekon ve Balyoz Davaları sürecinde basın özgürlüğünün giderek kısıtlandığını belirten bir yazı kaleme aldı.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

  

İşte Butler’ın makalesi:

 

Türk basınını hükümeti devirmeyi amaçladığı öne sürülen planlara yönelik haberlerle kaynarken, gazeteciler bu planlar hakkında önyargılı davranmak ve hatta bu planların bir parçası olmaktan dolayı yaşanan dramın içine çekiliyor.

 

Ergenekon davası hakkında yazdıklarından ötürü binden fazla muhabir soruşturmaların hedefi haline geldi ve birçoğu dava edildi. Bu durum, Avrupa Birliği (AB) üyesi Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik endişelerin artmasına neden oluyor.  

   

200’den fazla subayın hükümeti devirmekle suçlandığı Balyoz davası, Türkiye’deki laik yapı ile İslam eğilimli olarak tanımlanan AK Parti arasındaki güvensizliği yansıtıyor.

 

WASHINGTON’UN İLGİSİ

Adımlarını AB’nin rehberliğine göre atan AK Parti, ordunun nüfuzunu azalttı ve muhafazakar bir yargı sistemi oluşturdu. Eleştirmenler bu reformları medyanın “yumuşatılması” olarak görüyor.

 

Türkiye, Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, 178 ülke arasında 138’inciliğe geriledi. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından hazırlanan endekste, Türkiye 201 yılında 101’inci sıradaydı. Türkiye’yi bu noktaya, davaların yayılması, tutuklanmaların artması ve gazetecilerin hedef haline gelmesi getirdi.

 

Salı günü ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone de Türkiye’de seçimler öncesinde yaşanan basın özgürlüğü tartışmasına katıldı. Ricciardone, davaların detayını bilmese de, “Ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz” dedi. Türkiye ise Ricciardone’ye ülkenin iç meselelerine karışılmaması uyarısında bulundu.

 

GAZETECİLER ÇARPRAZ ATEŞTE KALDI

Türkiye, insan hakları grupları tarafından, insan hakları geçmişi, basın özgürlüğünü kısıtlayan yasalar altında yargılanan Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk ve Hrant Dink gazeteci ve yazarlar nedeniyle uzun süre eleştirildi.

 

Ancak endişeler şu an Ergenekon davasına odaklanmış durumda. Bazı Ergenekon şüphelileri, suçları belirtilmemesine rağmen üç yıldan fazla süredir hapis cezası çekiyor. Hükümet karşıtı planlara dahil olduğunu öne sürülen gazeteciler hakkındaki haberler manşet olurken, davaları haber yapan muhabirlerin yargılanması endişeleri giderek artırıyor.

 

Türkiye Gazeteciler Derneği’ne göre, yaklaşık dört bin gazeteci soruşturmacıların hedefi oldu. Aynı zamanda iki bin muhabire yönelik soruşturma başlatıldı. Şu an, 58 gazeteci yazdıkları yazılar nedeniyle hapiste bulunuyor.

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
http://twitter.com/HurriyetPlanet


Yorumları Göster
Yorumları Gizle