Gündem Haberleri

  Türkiye’nin ilk ortanca bahçesi Hatay’da

  Ufuk AKTUĞ/ BELEN(Hatay), (DHA)
  13.07.2015 - 12:41 | Son Güncelleme:

  HATAY Çiçekçiler Derneği Başkanı Musa Gündoğdu, Belen İlçesi’ne anavatanı Japonya olan ortanca çiçeğinin bahçesini kurdu. Gündoğdu, kırmızı, mavi, mor, pembe gibi çeşitli renkleri olan ve Hollanda’dan ithal edilen ortancayı Türkiye’de üreten tek üretici olduklarını söyledi.

  Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde 26 yıldır çiçekçilik yapan Gündoğdu, Belen İlçesi’nin Soğukoluk Mahallesi’ndeki evlerin bahçelerinde ve saksılarında renk renk kendini gösteren ortanca çiçeğini alarak işyerinde satmaya başladı. Çiçeğin kaliteli, hem de diğer çiçeklere oranlara daha uzunlu ömürlü olduğunu gören Gündoğdu, ’Orkideden sonra en pahalı çiçek’ dediği ortancanın ağırlıklı olarak Hollanda’dan ithal edildiğini ama Türkiye’de ürtilmediğini saptadı. Bunun üzerine Soğukoluk Mahallesi’nde ağaçlık alanda ’ortanca bahçesi’ kurdu.

  Türkiye’nin ilk ortanca bahçesi Hatay’da

  7 ÇEŞİT ORTANCA VAR

  Geçen yıl oluşturduğu bahçesine gözü gibi bakan Musa Gündoğdu, eline aldığı ortancaları göstererek, "Hiçbir yerde yok şu güzellik" dedi. Ürettiği ortancaların çok kaliteli olduğunu belirten Gündoğdu, şöyle konuştu:

  "Bu hem toprağından kaynaklanıyor hem de bizim yaptığımız bakımlardan dolayı. Bahçıvanımız Haydar Bey bu konuda çok uzman. Bakımlarımız da çok iyi şuan. Türkiye’nin en iyi ortancası burada yetişiyor. Şu an bizde 7 çeşit ortanca var. Kırmızı, lila, mor, beyaz, pembe ve diğerleri. Şu an mevsimi. Bizde 5’inci ayın 15’inde kesim başlıyor, 10’uncu aya kadar devam ediyor."

  Türkiye’nin ilk ortanca bahçesi Hatay’da

  RAKİBİ HOLLANDA

  Ortancanın ağırlıklı olarak Hollanda’dan ithal edildiğini ve Türkiye’de 1 yıl öncesine kadar üretim yapılmadığını ifade eden Musa Gündoğdu, şunları söyledi:

  "Türkiye’de büyük çaptaki tek ortanca üreticisiyiz. Pazarımız var. Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz. Nasip olursa iki yıl sonra da yurtdışında çalışmalarımız olacak ama önce yurtiçi çalışmalarımızı tamamlayacağız. Bu standartta Türkiye de bizim yetiştirdiğimiz kalitede yok. Hollanda’dan ortanca’nın çiçekçiye girişi 12 lirayken, biz 1,5 liraya veriyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir gibi yerlere de büyük bayilikler verdik. Artık Türkiye’nin iç piyasasına da komple biz vereceğiz."

  HEDEF YURT DIŞI VE 2 MİLYON KESİM

  Her geçen gün Ortanca bahçesini büyüttüğünü kapasite artırımı yaptıklarını kaydeden Gündoğdu, "Bu sene 300 bin adet ortancamız çıkacak inşallah, seneye de 700-800 bin adet. 3’üncü yılımızda 2 milyona yaklaşacak adet sayımız. Çünkü her geçen gün bahçeleri büyütüyoruz. Şu an hiç ekilmemiş 17 bin metrekare yerimiz kaldı. Onun ekimi için çalışıyoruz. 10’uncu ayda onu da yapacağız" diye konuştu.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı