Gündem Haberleri

  Türkiye’nin ilk erkek sığınma evleri açıldı

  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA
  13.09.2013 - 14:53 | Son Güncelleme:

  AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye’nin ilk erkek sığınma evlerini İstanbul ve İzmir’de faaliyete geçirdi. Sığınma evlerinin kapasitesi İzmir’de 18, İstanbul’da 12 olarak belirlendi.

  Kadına yönelik şiddet, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sorun teşkil ediyor. Bu anlamda yasal çalışmalar tamamlandı. Yasanın amacı, şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemek.

  İŞTE O EVLERDEN KARELER / FOTO GALERİ

  ERKEKLER DE KANUN KAPSAMINDA

  Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile cinsiyet ayrımı yapılmaksızın tüm şiddet mağdurlarının korunarak şiddetin önlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda “şiddet mağduru” kavramının hukuk sistemine girmesi ile kadın şiddet mağdurlarına sunulan barınma hizmetinin yanında erkek şiddet mağdurlarına da barınma hizmeti sunmak Bakanlığın görev alanına girdi. Bu doğrultuda, hakkında koruyucu tedbir kararı verilen erkek şiddet mağdurlarına yönelik hizmet vermek üzere Bakanlığa bağlı İzmir’de 18 kapasiteli, İstanbul İlinde ise 12 kapasiteli “Erkek Konukevi” faaliyete açıldı.

  KADIN İÇİN 89 KONUKEVİ

  Bakanlık şiddet mağduru veya şiddete uğrama riski bulunan kadınların korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümlenmesi, güçlendirilmesi ve bu dönemde kadınların varsa çocukları ile birlikte ihtiyaçlarının da karşılanmak suretiyle geçici süreyle kalabilecekleri yatılı sosyal hizmet kuruluşları olan kadın konukevlerinin yaygınlaştırılması ve hizmetlerinin niteliğinin arttırılması yönünde çalışmaları hızla devam ediyor. Bakanlık bünyesinde Eylül 2013 itibari ile 89 kadın konukevi 2 bin 409 kapasite ile hizmetlerini sürdürüyor.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı