Gündem Haberleri

  Türkiye’nin Gandi’si ana muhalefetin lideri oluyor

  Planet
  23.05.2010 - 17:59 | Son Güncelleme:

  CHP'deki tarihi kurultaya dünya basını da büyük ilgi gösterdi. Yüze yakın yabancı muhabirin izlediği kurultay, 'Türkiye'nin Gandi'si ana muhalefet lideri oluyor' başlıklarıyla verildi.

  FINANCIAL TIMES       

  Yolsuzluk karşıtı çalışmalarıyla bilinen ve fiziki özellikleriyle yumuşak tavrı yüzünden Türkiye’nin Gandi’si olarak tanımlanan CHP’nin eski meclis grup başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bugün yapılacak kongre sonrasında ana muhalefetin başına geçecek.

  Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başına geçmesi, ana muhalefet partisinin gelecek yıl düzenleneceK seçimlerde iktidardaki AK Parti’ye alternatif olma umutlarını ateşleyecek gibi görünüyor.

  Kılıçdaroğlu, uzun süredir CHP’nin başkanı olan Deniz Baykal’ın video skandalından sonra istifa etmesinin ardından partinin liderliğine aday gösterildi.

  Baykal’ın CHP’den ayrılması, Türkiye siyasi tarihinde çok büyük bir yapısal değişiklik olarak gösteriliyor. Baykal, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan partiye yaklaşık 20 yıl başkanlık yaptı.

  Laik ve merkez sol görüşlü birçok seçmen, son zamanlarda parti içinde kutuplaşmalara neden olan tavrından dolayı Baykal’ı eleştirirken, CHP liderinin işsizlik ve partinin seçimlerdeki başarısızlığının üzerine gitmek yerine, İslamcı ve laikler tartışmalarına yoğunlaşmasından rahatsızlık duyuyordu.

  AFP HABER AJANSI         

  CHP’nin uzun süredir lideri olan Deniz Baykal’ın, internette yayınlanan bir videodan sonra görevinden istifa etmesinin ardından, partinin Genel Başkan Yardımcısı Kılıçdaroğlu, bu hafta başında yaptığı açıklamada Baykal’dan boşalan koltuğu devralmaya hazır olduğunu açıkladı. 

   

  Baykal, AK Parti'ye karşı modern Türkiye’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi CHP'nin liderliğini yapıyordu. 71 yaşındaki karizmatik tecrübeli politikacı partisi içinde güçlü bir liderlik sürmenin keyfini çıkardı ve hiçbir zaman karşısında ciddi bir rakip bulmadı.

   

  Türk basını, Hintli lidere benzerliğinden dolayı Kılıçdaroğlu’na Türkiye’nin Gandi’si lakabını taktı. Yolsuzlukla karalanmış bir politik sınıfın içinde alçakgönüllülük ve dürüstlük sembolü olarak kabul edilen Kılıçdaroğlu’nun memleketi, ılımlı Müslüman bir topluluk olan Alevilerin çoğunlukta olduğu Tunceli.

   

  Türkiye’nin yüksek tirajlı gazetelerimden Hürriyet’in köşe yazarlarından Mehmet Yılmaz, “CHP yeni bir imaja ve yeni bir lidere ihtiyaç duyuyor” dedi. Gazeteci Mahmut Aydın ise, mevcut politikalardan memnun olmayan ve CHP’ye oy vermekte çekimser kalan seçmeni işaret ederek, “Kılıçdaroğlu ümitsizlerin ümidi haline geldi” yorumunu yaptı.

   

  Aydın, son 20 yıldan beri iktidara gelemeyen CHP’nin 2011 seçimlerinde AK Parti’ye karşı ciddi bir rakip haline gelme şansının bulunduğunu ifade etti. Kılıçdaroğlu ise oyların yüzde 40’ını almayı umduklarını belirtti.

   

  2007’deki seçimlerde, AKP CHP’nin yüzde 21 oyuna karşılık seçmenlerden yüzde 47 oy kazanmıştı. Çarşamba günü yayımlanan bir ankete göre, Türklerin yüzde 32’si 2009 yılında Baykal tarafından öne çıkarılıncaya kadar tanınmayan Kılıçdaroğlu genel başkan olursa CHP’ye oy vereceklerini belirtti. Halk insanı olarak sunulan Kılıçdaroğlu, muhtaçların yararına çalışacağına söz verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı