GeriGündem Türkiye’nin en yüksek yapısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin en yüksek yapısı

Tamamlandığında Türkiye'nin en yüksek yapısı olacak Cumhuriyet Kulesi'nin temeli dün akşam Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. 171.15 metre yüksekliği ile tüm rakiplerini geride bırakacak kulede bir de uzay izleme katı olacak.

Keçiören Belediyesi'nce yaptırılan kulenin en büyük özelliklerinden biri, Ankara'nın her köşesini görmesi ve Ankara'nın her köşesinden görünmesi olacak. Kule, Keçiören'deki Yaşlılar Köşkü'nün bahçesinde 8 bin metrekare alan üzerine kurulacak.

3.5 trilyon liraya mal olacak kulede daha çok çocukların ve gençlerin uzaya olan ilgilerini arttırmak için bir uzay katı olacak. Bu kata yerleştirilecek teleskoplarla uzaydaki tüm hareketler izlenebilecek. Uzay hareketlerine duyarlı otomatik teleskoplarla görüntüler canlı olarak dev ekranlara aktarılacak. Ayrıca bu katta uzayla ilgili bilgilerin yeraldığı enformasyon merkezi olacak. Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Cumhuriyet Kulesi'nin 2004'ün Nisan ayında tamamlanacağını belirtti. Başkan Altınok, Başbakan Erdoğan'ı havaalanında bin araçlık bir konvoyla karşıladı. Konvoydan bir araç havalaanı çıkışında Erdoğan'ın bulunduğu konvoya girmeye kalkışınca, aralarında Başbakan'ı izleyen gazetecilerin araçlarının da bulunduğu 12 otomobil birbirine girdi.

Gülben’le temel attı

Başbakan Erdoğan, tören nedeniyle konser veren Gülben Ergen'le birlikte butona basarak kulenin temelini attı.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle