Gündem Haberleri

  "Türkiye’nin en büyük medya davası basını susturmayı amaçlıyor"

  Hürriyet Planet
  11.09.2012 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Guardian gazetesinin İstanbul muhabiri Constanze Letsch’in kaleme aldığı makalede, “Türkiye tarihinin en büyük medya davası"nın başladığı belirtilirken, davanın "hükümetin medyayı sindirme ve Kürt yanlısı eylemcileri cezalandırma girişimi" olduğu yönündeki iddialara yer veriliyor.

  Çoğunluğu Aralık ayından beri hapiste tutulan 44 Kürt gazetecinin İstanbul'da mahkemeye çıkarıldığını yazan Letsch, bu kişilerin, aralarında KCK'yı desteklemenin de bulunduğu çeşitli terörizm suçlamalarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

  Yedi yıldan 22 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanıkların savunmalarını Kürtçe yapmalarının reddedildiği bilgisini haberine ekleyen Letsch, Türkiye'de son 14 aydır, PKK lideri Abdullah Öcalan 1999'da yakalandığından beri yaşan en şiddetli çatışmaların meydana geldiğini ifade etti.

  "Bu arada, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlarda barışçıl görünen Kürt açılımı planları böylece suya düşmüş oluyor" diye yazan muhabir, onun yerine binlerce şiddet karşıtı Kürt siyasetçinin ve sempatizanların tutuklandığını öne sürdü.

  Constanze Letsch, Türkiye'de 100 gazetecinin hapsedildiği, bunun İran ve Çin'deki tutuklu gazeteci sayısından daha yüksek olduğunu ve Türkiye hükümetinin baskısıyla pek çok gazetecinin işten çıkarıldığını veya istifaya zorlandığını da sözlerine ekledi.

  Letsch ayrıca, Uluslararası Af Örgütü Amnesty International'ın Türkiye araştırmacısı Andrew Gardner'ın da sözlerine yer veriyor:
  "Bu dava, Türkiye'de artık eleştirel yazı yazılmasının, politik konuşma yapılmasının ve barışçıl gösterilere katılımın terörizm suçlamalarına kanıt olarak gösterildiği sürecin bir parçası".

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı