GeriGündem Türkiye’nin doğuya dönmesi siyasi değil ekonomik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’nin doğuya dönmesi siyasi değil ekonomik

Türkiye’nin doğuya dönmesi siyasi değil ekonomik
refid:15053253 ilişkili resim dosyası

Küresel ekonomik analiz ve değerlendirme kuruluşu Economist Intelligence Unit kuruluşuna göre, Türkiye'nin doğuya kayması siyasi değil ekonomik amaçlı.

Economist Intelligence Unit kuruluşunun kıdemli ekonomisti Robert O’Daly’nin değerlendirmesine göre, Türkiye'nin, Doğu ülkeleriyle ilişkilerine ağırlık vermesinde, Avrupa Birliği'nin kriz nedeniyle dış ticaret talebinin azalması etkili oldu.

 

Robert O'Daly, Türkiye'nin başta komşu ülkelerle ilişkilerini ve bu çerçevede ticari ilişkilerini geliştirdiğini belirterek, Orta Doğu bölgesine yönelimin, siyasi olmaktan çok ticari kaygılar taşıdığını ifade etti.

         

ORTADOĞU PAZARI, AVRUPA'DAN DAHA CANLI 

Orta Doğu ülkeleri pazarının, bu aşamada Avrupa pazarından daha canlı olduğunu belirten ekonomist, bu nedenle Türkiye'nin Orta Doğu pazarına odaklandığını belirtti.

 

 Avrupa Birliği'nin, Türkiye'nin halen bir numaralı ticari ortağı niteliğini taşıdığının altını çizen O'Daly, bu çerçevede Türkiye'nin ekseninin halen Avrupa Birliği'ne doğru olduğunu vurguladı.

 

*Economist Intelligence Unit, Economist dergisi kapsamında küresel ekonomik analizler ve değerlendirmeler yayınlayan bir kuruluş.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle