Gündem Haberleri

  Türkiye’nin derinlerine ABD cihazı

  Yaşar ANTER/DHA
  24.09.2013 - 01:38 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Delaware Üniversitesi’nde, sualtı tarih ve kültür araştırmalarında kullanılmak üzere geliştirilen ‘Güdümlü Sualtı Cihazı’, Türkiye’de ilk kez Bodrum’da denendi.

  Bağımsız hareket edebilen, bin metre derinlikte metal, ahşap ve diğer maddeleri bulup fotoğraf ve görüntü çekebilen cihazı 4 yılda geliştiren ABD’li uzman ekip, Bodrum Karya Kültür ve Sanat Vakfı (BOSAV) Başkanı Tufan Turanlı’nın da katıldığı çalışmada, STS okul gemisiyle Bodrum ve Datça koylarında iki hafta cihazı denedi.

  Aselsan yetkilileri ve Türk bilimadamlarının da katıldığı araştırmada cihaz sualtında fotoğraf ve görüntüler çekip gemideki kumanda merkezine gönderdi. Tufan Turanlı, cihazın önümüzdeki yıl tekrar Bodrum’a getirileceğini ve üç üniversitenin sualtı araştırmaları bölümlerinin hocaları ve öğrencileriyle Ege ve Akdeniz’de geniş çaplı araştırmalar yapılacağını belirtti. Turanlı, “Bilinmeyen sualtı zenginliklerimize ulaşcak cihaz ayrıca denizlerimizi bekleyen biyolojik ve ekolojik tehlikeleri ortaya çıkaracak. Alınması gereken önlemleri belirleyebilmemize yardımcı olacak” dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı