Gündem Haberleri

  Türkiye Nikiforos tatbikatına yanıt verecek

  ANKARA(ANKA)-
  19.10.2005 - 14:28 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin bu yıl Nikiforos tatbikatını gerçekleştirme kararını almasını endişe ile izlediği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Türkiye’nin bu konuyu yakından izleneceğini belirterek, önümüzdeki günlerde bu konuda "adımlar" atılacağını, önlemlerin alınacağını söyledi.

  Namık Tan, haftalık olağan basın toplantısında bir soru üzerine Kıbrıs Rum Kesimi’nin önceki üç yılda gerçekleştirmediği Nikiforos tatbikatını bu yıl yapma kararını değerlendirdi. Kararı "endişe" ile izlediklerini ifade eden Tan, Rumların bu yaklaşımının bölgedeki istikrara kaktıda bulunmadığını söyledi. Tan şöyle konuştu:

  "Elbette ki bölgedeki istikrara, bizim sükunet ve işbirliği çabalarımıza katkıda bulunmamaktadır. Yakından takip edeceğiz ve değerlendirmelerimizi de yapacağız. Önümüzdeki günlerde bu konuda atacağımız adımları hep birlikte göreceksiniz."

  Tan, başka bir soru üzerine "Bu konuda elbette öncellikle askeri makamlarımız yetkilidir" diye konuştu.

  "RUMLAR ANNAN’IN BEKLENTİLERİNİ KARŞILASIN"

  Dışişleri Sözcüsü Tan, Rumların AB’nin Kıbrıs sorununun çözümü çabalarında daha önemli bir rol oynamasına yönelik çalışmalarının sorulması üzerine, "Bu Rum tezlerinin uluslararası planda pazarlanması amacıyla hazırlatırılan bu çalışma, bizim açıdan hiç bir değer taşımamaktadır" dedi.

  Rum Yönetiminin son dönemde Kıbrıs sorununun zemininin BM’den AB’ye çekme çabası içinde olduğunu ifade eden Tan, Rumların bu tür çalışmalarının uluslararası camianın zihnini karıştırdığını belirterek, "Rum Kesimi, bu tür girişimleri yapacağına BM Genel Sekreterinin beklentilerini karşılama yoluna girmeli ve Sayın Annan’ın çağrılarına kulak vermelidir" diye konuştu. Tan şöyle devam etti:

  "Kıbrıs sorununa BM zemininde yerleşmiş BM parametrelerinin kapsamında ve BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonunun çerçevesinde bir çözüm bulunması gerekmektedir. Tabiatiyle bu, ancak çözüm için tarafların iradesi varsa gerçekleşebilir, ancak görebildiğimiz kadarıyla maalesef Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde bu siyasi irade şu an için mevcut değildir."

  "TÜZÜKLER AB’NİN SORUMLULUĞUNDA"

  Dışişleri Sözcüsü Tan, Avrupa Komisyonu’nun KKTC’nin izolasyonunun hafifletilmesi için önerdiği ancak Rumların engellerinin nedeniyle gerçekleştirilmeyen mali yardım ve doğrudan ticaret tüzükleri sorununu da değerlendirdi.
  Türkiye’nin tüzüklere ilişkin tutumunun iyi bilindiğini belirten Tan, Türkiye’nin tutumunda bir değişiklik olmadığını belirtti. "Bizim bu konudaki tutumumuzda bir değişiklik olmamıştır" diyen Tan şunları söyledi:

  "AB’nin bu tüzükleri çıkartmaması halinde öncellikle KKTC nezdinde, daha sonra da Türk halkı ve Türkiye nezdinde güvenirliliği zedelecektir. Bu tüzükler, AB’nin Kıbrıs Rum Kesimi’nin kendilerini kandırmışlık içine düşürmesinin bir neticesinde bizzati Avrupa Birliği’nin ortaya koyduğu bir takım önlemlerdir, izolasyonların kaldırılması istikametinde. Dolayısıyla bunların izlenmesi ve sonuçlandırılmasının Avrupa Birliğinin en önde gelen sorumluluklarından biri olması gerekir."

  Namık Tan, tüzükler konusunu izlediklerini ve her vesilede, her düzeyde, her platformda AB’nin nezindeki muhataplarına dile getirdiklerini belirterek konuyu izlemeye ve kararlılıkla dile getirmeyi sürdüreceklerini de söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı