Gündem Haberleri

  'Türkiye, Mısır'a dönüyor'

  Guardian
  14.02.2011 - 10:35 | Son Güncelleme:

  Guardian gazetesinin eski İstanbul muhabiri olan Robert Tait, demokrasiye geçiş yapmak isteyen Mısır için en iyi örnek olarak kabul edilen Türkiye’nin, aslında bu rol için ne kadar uygun olduğu değerlendiren bir yazı kaleme aldı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Yaygın olan inanışa göre, birkaç yıl içinde yönetim yapısında ordunun etkisinin azaltıp, daha sivil bir yönetime geçen ve Avrupa Birliği (AB) üyeliği arzusunu ortaya koyan hükümetin öncülüğünü yaptığı Müslüman Türkiye, günümüzün modeli haline geldi.

   

  Süregelen tartışma, Mısır’ın otoriter rejimden demokrasiye geçmek istiyorsa, Türkiye’nin örnek alması gerektiği. Eylül’de kabul edilen ve subayların sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan, aynı zamanda 1980 darbesinde yer alan generallerin yargılanmasına izin veren anayasa değişikliği paketinin onaylanması, siyasete ordunun karışmasına karşı olan AB tarafından memnuniyetle karşılandı.

   

  ‘TÜRKİYE MISIR’A BENZİYOR’

  Bu değişimleri sağlayan AK Parti iktidarının destekçileri, partiyi Ortadoğu’daki İslam hareketlerini modernleştiren bir model olarak tasvir ediyor ve demokratik partilerde yeniden faaliyete geçmesi için Müslüman Kardeşler gibi örgütlere örnek olarak gösteriyor.

   

  Bazıları ise Türkiye’nin Batıya sırtını dönüp ve yüzünü doğuya çevirdiğini, böylece Arap ülkelerindeki itibarını artırdığını söylüyor. NATO stratejisinin önemli bir parçası olan ordu ise etkinliğini kaybetmiş gibi görünüyor. Yüzlerce subay, AK Parti iktidarını devirmek için planlandığı öne sürülen davalarda yargılanıyor.

   

  İstanbul’da yaşayan Türkiye güvenlik uzmanı Gareth Jenkins, Türkiye’nin Mısır için bir örnek model oluşturmadığını belirtti. Jenkins, “Türkiye, askeri otoriter düzenden, sivil otoriter düzene geçiş yapıyor… Son birkaç yılda gördüklerimiz, açık bir siyasi eziyet: özgür basının baskı altına alınması ve insanların neyle bile suçlandıklarını bilmeden hapse atılmaları. Polis, iç baskının enstrümanı haline geldi. Bir model olmaktan çok uzak kalan Türkiye, daha fazla Mısır’a benzedi” ifadesini kullandı.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı