Gündem Haberleri

  Türkiye Konvansiyona kesinlikle katılacak

  Hürriyet Haber
  14.12.2001 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Laeken zirvesine, Türkiye açısından önemli ve olumlu sinyaller ile başladı. Avrupa Birliği Dönem Başkanı Belçika`nın Başbakanı Guy Verhofstadt, Türkiye`nin Konvansiyon`a kesinlikle katılacağını bildirdi.

  Verhofstadt, basına yaptığı açıklamada, Türkiye`nin Konvansiyon`a katılımının, ``Ankara`ya güçlü bir sinyal`` olduğunu savundu. Belçika Başbakanı, Konvansiyon`a katılacak aday ülkelerin ``basit birer gözlemci`` olarak kalmayacaklarını da söyledi.

  Yapısı Laeken`de belirlenecek olan Konvansiyon`a, AB üyesi ve adayı ülkelerden 1 hükümet ve 2 parlamento temsilcisi katılması öngörülüyor. Çalışmalarına 2002 başında, en kısa zamanda başlaması beklenen Konvansiyon, 2003 yılının Haziran ayında yapılacak AB zirvesi öncesinde bu çalışmalarını tamamlayacak.

  AB Dönem Başkanı Belçika, 2 ay önce Gand zirvesinde, ``tam üyelik müzakerelerine başlamamış tek aday olan`` Türkiye`nin Konvansiyon`a katılımı konusunda ``tereddütler olduğunu`` belirtmişti.

  Yürütme organı olan AB Komisyonu`nun, Türkiye`ye ayırımcılık yapılmamasından yana tavır koyduğu, aksi takdirde yaşanacak sıkıntılarkonusunda uyarıcı mesajlar verdiği dikkat çekiyordu.

  Avrupa Parlamentosu da, Konvansiyon`a tüm aday ülkelerin, eşit koşullarda katılımından yana görüş bildirmişti. Dönem Başkanı Belçika, Türkiye`nin Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP) çerçevesinde ``yapıcı yaklaşımından`` sonra tavır değiştirdiğini saklamıyor.
    
  AB DÖNEM BAŞKANI: `TERÖRİZM LİSTESİ GÜNDEM DIŞI`
     
  Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Belçika`nın Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Louis Michel, bugün başlayacak AB zirvesinde, terör örgütleri ve teröristler listesikonusunun gündeme alınmayacağını söyledi.

  Michel, basına yaptığı açıklamada, terörizmin tanımının yapıldığını ve bunun bile bir başarı olduğunu, liste konusunda ise ``çözümü mümkün gözükmeyen sorunlarla`` karşılaşıldığını anlattı.

  `Tartışma için zaman bulamadık` diyen Michel, ``Bir terörist eylemi belirlemek ve kınamak kolay, ama bir terör örgütünü tanımlamak çok zor`` şeklinde konuştu. Michel, ``Bazen, terörizm ile direniş arasındaki farkı görmek kolay değildir. Bunun için kapsamlı bir tartışma ve yöntem gerekir`` dedi.

  Louis Michel, önümüzdeki yıl bu konuyu ele alacağını, Birleşmiş Milletler (BM) kapsamında çözüm aranabileceğini, ``geçmişteki bazı şeylerin üzerine sünger çekecek şekilde`` yaklaşımdan yana olduğunu söyledi. Michel`in, Laeken zirvesi başlamadan önce yaptığı bu açıklama, Belçika Dönem Başkanlığı`nın ilk ``başarısızlık itirafı`` olarak yorumlanıyor.

  Diplomatlar, birçok AB ülkesinin bu görüşlerle mutabık olmadığını,tartışmalar çıkacağını belirtirken, 1 Ocak`ta Dönem Başkanlığı`nı devralacak İspanyollar, ``terörizm konusunu ilk gündem maddesi olarak belirleyeceklerini ve liste sorununu çözeceklerini`` ifade ediyorlar.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı