Gündem Haberleri

  'Türkiye kapının dışında'

  Hürriyet Haber
  20.10.2015 - 22:12 | Son Güncelleme:

  CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Suriye’de çözüm için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 3 yıl önce mektup yazdığını hatırlatarak, “ ‘Efendim biz bunu çözeceğiz.’ Buyurun çözün bakalım. Şimdi ABD, Rusya orada, Çin yolda geliyor, İran da orada. Türkiye? Türkiye kapının dışında” dedi.

  Kılıçdaroğlu, Suriye sınırındaki Hatay ve ilçelerindeki konuşmalarında özetle şunları söyledi:

  “24 Ağustos 2012, dönemin Başbakanı Erdoğan'a mektup yazdım. 'Dış politika yanlıştır, Suriye'yi felakete sürüklüyorsunuz, bunun bedelini 78 milyon yurttaşımız öder, başka bir ülkenin içişlerine karışmayın. Sorunu çözeceksek Türkiye'de çözelim. Davet edin Rusya'yı, İran'ı, ABD'yi, Suriye'deki tarafları, Arap Ligi’ni davet edin. Gelsinler Türkiye'ye sorunu çözelim, aklımızı ve mantığımızı kullanalım, bu sorunu akılla mantıklar çözelim. Milyonlarca Suriyeli toprağından olmasın, yazık günah bu ülkeye. Orada akrabalarımız var' dedim. 'Efendim biz bunu çözeceğiz.' Buyurun çözün bakalım. Şimdi ABD, Rusya orada, Çin yolda geliyor, İran da orada. Türkiye? Türkiye kapının dışında. Dış politikadaki hatanın faturasını 78 milyon vatandaş öder. 'Turist gelmiyor' diyorlar Türkiye'ye. Bu dış politikayla turist niye gelsin Türkiye'ye. 'İhracat artmadı' diyorlar. Bu dış politikayla malı satacak dost ülke mi bıraktınız."

  ‘DIŞLANAN TÜRKİYE VAR'

  Havaalanından gelirken onlarca TIR gördüm. Büyükşehir Belediye Başkanımız satılık olduğunu söyledi. Çünkü zarar ediyorlar, mal götürecek ülke kalmadı. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 5 ülkede birden büyükelçimiz yok. Türkiye'yi bölgede lider ülke yapmayacak mıydık? Şimdi her yerden dışlanan bir Türkiye var. Suriye'de, İran'dan, Irak'tan, Mısır'dan, Libya'dan dışlanan bir Türkiye var." m DHA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı