Gündem Haberleri

  Türkiye ilk hızlı trenini teslim aldı

  Hürriyet Haber
  18.10.2007 - 16:43 | Son Güncelleme:

  Türkiye, demir yollarında yeni bir dönemi başlatacak olan ilk hızlı trenini, İspanya'dan teslim aldı. Tren, saatte 250 km hız yapıyor.

  TCDD Genel Müdürlüğünün, İspanyol CAF Firmasına sipariş ettiği iki hızlı trenden ilkinin yapımı tamamlandı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, CAF'ın İspanya'nın kuzeyindeki San Sebastian'daki üretim tesislerinde düzenlenen törenle Türkiye'nin ilk hızlı trenini teslim aldı.
  Karaman, törende yaptığı konuşmada, bugün Türkiye için çok önemli bir gün olduğunu ifade ederek, “Türkiye'de ilk defa hızlı treni görmek bize nasip olacak. İspanya bundan 15 yıl önce bu heyecanı duydu. Biz de bu heyecanı şimdi duyuyoruz” dedi.
  Trenin Türkiye'ye gelişinden sonra Türkiye'nin dünyada 8, Avrupa'da 6'ncı hızlı tren işletilen ülke haline geleceğini kaydeden Karaman, bunda İspanya'nın büyük katkısı olacağını vurguladı.
  Türkiye'nin, İspanya ile AB üyelik sürecinde desteğinden dolayı çok iyi ilişkileri olduğunu dile getiren Karaman, bunun ekonomik ilişkilere yansıdığını, demir yollarının yapımında da Türk-İspanyol şirketlerinin ortaklığının bulunduğunu kaydetti. Hem hızlı tren hattının yapımı, hem de hızlı trenin üretiminde İspanya ile iş birliği yapıldığını ifade eden Karaman, “CAF'ın yüzyıllık tecrübesinden yararlanarak Türkiye'de hızlı treni geliştirmek istiyoruz” dedi.
  Karaman, Türkiye'de hızlı tren çağını başlatırken bu konuda ileri olan bütün ülkelerin deneyiminden yararlandıklarını, hızlı tren hattındaki ilk testlerin İtalya'dan gelen setle yapıldığını anımsattı.
  Karaman, “CAF'tan aldığımız trenlerle testlere devam edeceğiz. Bugün teslim aldığımız tren, kasımın ikinci haftasında Türkiye'de olacak ve bu ilk trenimiz olacak. Daha sonra ikinci bir tren daha gelecek 5-6 ay sonra. 2009 sonuna kadar 10 setimiz olacak ve bu arada Ankara-Konya hızlı tren projesi de tamamlanacak. Trenler, şehirleri birbirine banliyö haline getirebiliyor. Hızlı trenin Türkiye'de işletilmeye başlaması artık Ankara, Eskişehir, Adapazarı gibi yakın şehirleri birbirine banliyö haline getirecek ve insanlar taşınmaya gerek kalmadan, evlerine ve işlerine günlük gidip gelebilecekler. Bu da yolculukları artıracak” diye konuştu.
  Karaman, trenleri başlangıçta Türk ve İspanyol makinistlerin birlikte kullanacağını, eğitimlerden sonra Türk makinistlerce trenlerin kullanılmaya başlanacağını kaydetti.
  Konuşmaların ardından Türkiye'nin ilk hızlı trenini, CAF Genel Müdürü Andres Arizkorreta Garcia, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a teslim etti. Garcia ve Karaman birlikte trende incelemelerde bulundular ve trenin kafeteryasında verilen kokteyle katıldılar.

  8 KASIMDA TÜRKİYE'DE OLACAK

  Türkiye'nin ilk hızlı treni, CAF tarafından 22-26 Ekim tarihleri arasında Fransa'nın Handea kentine TIR'larla taşınacak. Buradan 29 Ekim Pazartesi günü demir yoluna indirilecek olan tren, İsviçre, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan güzergahından Kapıkule sınır kapısından geçerek Türkiye'ye getirilecek. Programda aksama olmazsa Türkiye, 8 Kasımda ilk hızlı trenine kavuşacak. Ankara-Eskişehir hızlı tren hattındaki testler, bu trenle sürdürülecek.
  TCDD'nin satın aldığı diğer hızlı tren seti ise Nisan 2008'de Türkiye'ye teslim edilecek.

  10 SETİN DAHA ÜRETİMİ SÜRÜYOR

  Öte yandan, TCDD Genel Müdürlüğü, daha önce yurt dışı kredi teminiyle 10 adet hızlı tren seti alımı için ihaleye çıkarak, CAF ile sözleşme imzalamıştı. SÖzleşmenin onayı sürecindeki gecikme nedeniyle TCDD Genel Müdürlüğü, ihtiyacı karşılamak amacıyla öz kaynaklarıyla CAF'tan iki adet hızlı tren seti alımı yoluna gitmişti. TCDD Genel Müdürlüğü, iki tren setinden diğerini ise Nisan 2008'de teslim alacak.
  Yurt dışı kredili olarak satın alınacak 10 adet hızlı tren setinin üretim çalışmaları ise CAF'ın tesislerinde sürdürülüyor. Bu trenlerden ilki 28 Şubat 2009 tarihinde teslim edilecek. 10 adet setin tümünün teslimi, 2009 yılı sonunda tamamlanacak.

  EN SON TEKNOLOJİ ÜRÜNÜ TRENİN ÖZELLİKLERİ

  TCDD'ye teslim edilen Türkiye'nin ilk hızlı treninin üretiminde son teknolojiler kullanıldı. Saatte 250 kilometre hız yapabilen bu trenlerin her biri 17,5 milyon avroya mal olacak. Trenler dağıtılmış 8 motor tarafından çekiliyor. Böylece motor arızalarından dolayı yolculuklarda herhangi bir aksamaya meydan verilmeyecek.
  TCDD'nin ilk treninde, işletmeyi temsil eden kurumsal renkler olan mavi ve kırmızı renkler kullanıldı. 6 setten oluşan vagonlar, busines ve ekonomi vagonları olarak ayrı ayrı dizayn edildi. Busines vagonların oturma düzeni 2 artı 1 şeklinde, ekonomi vagonlar ise 2 artı 2 koltuk şeklinde sağlandı. Tek seferde Toplam 419 yolcuyu taşıyabilen trenin koltukları 55 busines, 354 birinci sınıf, 2 özürlü, 8'i de kafeterya için monte edildi.
  Busines bölümümdeki koltuklar deri, diğer bölümlerdeki koltuklar ise kumaşla kaplandı. Busines bölümündeki tüm koltukların arka bölümlerine 4 ayrı kanaldan yayın yapılabilecek şeklide LCD ekran görsel yayın sistemleri konuldu. Taşınabilir bilgisayarlar için güç kaynağının bulunduğu trende ortak kullanım için ayrıca LCD ekranlar tavanlara yerleştirildi.
  Hızlı tren setinde, geleneksel trenlerin aksine vagonların üst bölümlerindeki bagajlar kapalı hale getirildi. Bagajlar için ayrıca vagon girişlerinde bölümler oluşturuldu. Yolculukta maksimum konforun sağlanması amacıyla hızlı trenin ses yalıtım düzeyi yükseltildi. Bu sayede dışarıdan düşük gürültü gelmesi sağlandı.
  Tünellerde ve karşılıklı tren geçişlerinde yolcuların basınçtan etkilenmemesi için basınç dengeleme sistemi kuruldu. Bu sayede yolcuların olası kulak rahatsızlıkları önlenecek.
  Dijital göstergelerle yolcuların bilgilendirildiği vagonda, çağrı butonları, vakumlu tuvaletler de bulunuyor.

  YÜKSEK GÜVENLİK

  Hızlı tren, olası kazalara karşı maksimum güvenlik önlemleriyle donatıldı. Hız ve mesafe kontrolü için iki sinyal ekipmanı konulurken, olası kazalarda vagonların üst üste tırmanmalarını önleyen dizayn kullanıldı.
  Makinistlerin bulunduğu bölüm de dahil olmak üzere 16 kameranın yerleştirildiği trene, uçaklardakine benzer şekilde “Hadise Kaydedici” konuldu. 4 kamerayla trenin dışından da görüntü toplanacak.
  Makinistlerin bayılması ya da ani ölümlere karşı treni durduran “Totman” cihazı konulurken, arıları anında tespit edecek SICAS bilgisayarı monte edildi. Tren hareket ettikten sonra giriş kapılarını otomatik olarak kilitleyen sistem, kızaklama önleme sistemi, acil durum freni, arıza ve bilgi aktarımı için GPRS modülü, giriş kapılarında sıkışmayı önleyen engel tespit sistemi, yangın tespit sistemi, trendeki diğer donanımlar arasında yer alıyor.
  (

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı