Gündem Haberleri

  Türkiye ile önümüzde gerçek bir engel yok

  LONDRA,(A.A.)
  29.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla karşılıklı olarak sıra dışı kararlar almaya hazır olduklarını belirterek, "İlişkilerimizin normalleşmesinin önünde gerçek bir engelin bulunduğunu düşünmüyorum" dedi.

  Nalbantyan, BBC Türkçe Servisi’ne yaptığı açıklamada, "Öncelikle ilişkilerimizin normalleşmesini, diplomatik ilişki kurulmasını, sınırlarımızın açılmasını bekliyoruz. Ondan sonra da ikili ilişkilerdeki tüm sorunları görüşebilecek hükümetler arası komisyonun kurulmasından yanayız" diye konuştu.

  Diaspora faktörü

  Türkiye ile Ermenistan’ın barışmasından herkesin mutlu olduğunu söyleyemeyeceğini belirten Nalbantyan, özellikle Ermeni diasporasına atıfta bulunarak, "Diaspora Ermenistan nüfusunun üçte ikisine eşit. Nasıl Ermenistan kamuoyunun, ya da Türk kamuoyunun görüşünü yok sayamıyorsak, diasporanın görüşünü de yok sayamayız" dedi.

  Nalbantyan, ancak iki ülke liderlerinin gerekli sorumlulukları üstlenerek halkları ve bölgenin çıkarları için sıra dışı kararlar alabileceklerini söyledi.

  Karabağ sorunu

  Türk-Ermeni ilişkilerinde normalleşme sürecinin Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinde normalleşmeyle paralel olup olmayacağı yönünde bir soruyu "Kesinlikle hayır" diye yanıtlayan Nalbantyan, Azerbaycan ile aralarındaki sorunu Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çerçevesinde değerlendirdiklerini kaydetti. Halen Ermeni işgali altında bulunan Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözümünde arabuluculuk üstlenen AGİT Minsk Grubu çalışmalarının uluslararası toplum tarafından da desteklenen etkili bir yapı olduğunu ifade eden Nalbantyan, "Tekerleği yeniden icat etme gibi bir niyetimiz yok" dedi. Nalbantyan, bu konuyla Türk-Ermeni diyaloğu arasında bir ilişki kurmadıklarını ifade ederek, "Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesi süreci başlamıştır ve son derece iyimserim" diye konuştu.

  Konuya ilişkin tek olumsuz yanın Azerbaycan kamuoyunun düşüncesi olduğunu ileri süren Nalbantyan, Azerbaycan halkının yüzde 30’una yakınının çözümün askeri yöntemlerle sağlanmasından yana olduğunu, Ermenistan’da ise bunun yüzde 1 bile olmadığını ifade etti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı