Gündem Haberleri

  Türkiye ile Irak ilişkisi tekrar rayına oturacak

  ANKARA
  12.09.2013 - 01:00 | Son Güncelleme:

  Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüştükten sonra TBMM’de Meclis Başkanı Cemil Çiçek’le biraraya geldi.

  Nuceyfi, 2 ülke arasındaki ilişkilerin gerileme yaşandığını vurgulayarak şunları dedi:

  “Ancak bugün Sayın Başbakan Erdoğan ile yapmış olduğumuz görüşmede, 2 ülke arasındaki ilişkilerin tekrar rayına, normal seyrine döndürmek için anlaşmaya vardık. Irak Başbakanı Maliki’nin Türkiye ile ilişkilerin normal seyrine döndürülmesi, sorunların çözülmesi, yeni ufukların açılması isteğini Sayın Başbakan Erdoğan’a ilettim. Sayın Başbakan da bu hususu kabul ettiler. Yakın bir sürede karşılıklı ziyaretler gerçekleşecektir ve kısa süre sonra Irak Dışişleri Bakanı’nı Türkiye’ye davet edecektir. Suriye’deki iç savaş, düşmanlarımız tarafından belli bir tertip sonucunda bizim ülkelerimize de sirayet edebilir. Dünyada kimyasal silahların kullanılmasına karşı girişimler yapmacık bir gösteriydi. 100 bin kişi ölürken hiç sinirlenmediler, 1000 kişi kimyasal silahla ölünce tepkilerini dile getirdiler. Onların amacı Suriye’de ölümlerin durdurulması değil, Suriye’nin elinde bulunan kimyasal silahların alınmasıdır. Barışçıl çözüm Suriye’de demokrasiye yol açabilir. Suriye halkına seçme fırsatının tanınması gerekir.”
  Çiçek de şöyle konuştu: “Ölen de Müslüman öldüren de. Birbirlerini ‘Allahu ekber’ diyerek öldürüyorlar. Barış, esenlik dini olarak benimsediğimiz İslam dini, bu üzücü olaylarla tüm dünyada başka türlü anlaşılıyor ve terörle özdeşleşmiş bir din gibi algılanıyor. Bundan istifade eden de başkaları oluyor. Suriye’de insanların hangi silahla öldürüldüğünün münakaşasını yapanlar, aynı zamanda bu teknolojiyi öldürenlere verenlerdir. Müslümanlar olarak aklımızı başımıza almanın zamanı geldi, geçiyor. Hep de bizim ülkelerimizi karıştırıyorlar. Allah aklı Hans’a verdi de Hasan’dan esirgemedi. Akıl bizde de var ama yeteri kadar kullanamıyoruz.”

  Etiketler: Usame Nuceyfi , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı