Gündem Haberleri

  'Türkiye için nimet olabilir'

  Hürriyet Haber
  19.09.2005 - 17:17 | Son Güncelleme:

  Almanya'daki seçimleri Hristiyan Demokrat lider Angela Merkel için bir yenilgi olarak yorumlayan Dünya basını, "Sonuç, Türkiye için bir nimet olabilir, çünkü seçim sonucu, Merkel’in, karşı çıktığı Türkiye’nin AB’ye katılımını engelleme gücünü zayıflatabilir" yorumlarına yer verdi.

  LIBERATION: GÖRÜLMEMİŞ ŞEY

  Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Liberation ise, Alman seçimlerin sonucu için "görülmemiş şey" ifadesini kullandı. Alman seçmenlerinden üçte birine yakın bir bölümünün en büyük iki parti için oy kullanmadığına dikkat çeken gazete, Başbakan Schröder’in güçlendirilmiş hissettiğini, Merkel’in de hayal kırıklığını gizlemediğini belirtti.

  LE MONDE: BERLİN’DE KARMAŞIKLIK HAKİM

  Fransız Le Monde gazetesi de, "Şimdi Almanya’yı kim yönetecek? sorusunu sorarken Berlin’de tam bir karmaşıklık yaşandığını öne sürdü. Gazete, Almanya’da bir koalisyon hükümetinin kurulması için önümüzdeki günlerde çok yoğun pazarlıkların yaşanacağını kaydetti.

    ALMAN BASINI: BERABERLİK
  Alman gazeteleri, dün yapılan genel seçimlerde hiçbir siyasi bloğun çoğunluğu sağlayamaması üzerine, ülkede yoğun bir koalisyon arayışının başladığını yazdılar.

  Berliner Kurier gazetesi, başsayfanın üst yarısında “Günaydın Bayan Başbakan” başlığıyla Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'in, alt yarısında da ters olarak yazılan ”Günaydın Bay Başbakan” başlığıyla Gerhard Schröder'in başaşağı duran bir fotoğrafına yer verdi.

  Bild gazetesi, “Başbakanlık Savaşı” başlığıyla verdiği haberde, Schröder'in Başbakan olarak kalacağını açıkladığını, Merkel'inse bu görevi üstlenmenin kendi hakkı olduğunu söylediğini yazdı.

  Almanya'da bugüne kadar böyle bir seçim sonucunun alınmadığına işaret edilen haberde, Schröder “Gülen kaybeden kişi” olarak nitelendirildi.

  Berlin'de yayınlanan B.Z gazetesi, “Bu beraberlik bizi alt üst etti” başlığıyla verdiği haberde, dün gecenin 2 Başbakan çıkarttığı şeklinde yorum yapıldı.

  Die Welt gazetesi, “Schröder yeniden yönetmek istiyor. Merkel ise Başbakanlığı talep ediyor” başlığıyla verdiği haberde, Birlik partileriyle SPD'nin büyük koalisyon oluşturmaları olasılığının bulunduğu, ancak bu konuda da şimdiye kadar hiç bir yaklaşım olmadığı belirtildi.

  “Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesi, “CDU ve SPD oy kaybetti” başlığıyla verdiği haberde, Merkel'in “Birlik partileri açık şekilde hükümeti kurma görevi aldı. Ancak seçim hedefimize ulaşamadık. Hükümeti kurma görevini tüm gücümüzle yerine getireceğiz” şeklindeki sözlerine yer verildi.

  Frankfurter Rundschau gazetesi, “Birlik partileriyle FDP çoğunluğu sağlayamadı” başlığıyla verdiği haberde, yeni hükümetin ne şekilde kurulacağının belirsizliğini koruduğunu yazdı.

  Berliner Morgenpost gazetesiyse Dışişleri Bakanı Joshka Fischer'in Merkel ile CDU/CSU, FDP ve Yeşiller'den oluşacak bir koalisyon konusunda görüşmeye hazır olduğu görüşüne yer verdi. 

  Alman gazetesi Berliner Zeitung, seçimi Merkel için bir yenilgi olarak değerlendirirken birkaç hafta önce seçimin Merkel’in çantasında keklik gibi görüldüğünü anımsattı. Gazete, "Angela Merkel’in korktuğu başına geldi.Sosyal Demokratlar ile koalisyon kurması için büyük bir baskı altında olacak" yorumunu yaptı.

  WASHINGTON TIMES: MERKEL DAHA İYİ BİR SONUÇ UMUYORDU

  Washington Times gazetesi, Hristiyan Demokrat lider Angela Merkel’in az bir farkla da seçimlerden önde çıkmasına rağmen Schoeder’in koalisyon ortaklarından birinin desteği olmadan hükümet kuramayacağını belirtti. Gazete, seçimlerde en çok zararı Alman halkının gördüğünü belirterek "Almanlar dün gece Başbakanlarının kim olacağını bilmeden uyudular" yazdı.

  GUARDIAN: ALMANLAR ÜLKELERİNİN GELECEĞİ KONUSUNDA BÖLÜNDÜ

  İngiliz Guardian gazetesi, seçimlerden, Almanlar’ın, ülkelerinin geleceği konusunda bölünmüş oldukları sonucunun çıktığını belirtti. Haberde, Haziran’da 21 puan geride olan Schröder’in "kanlı bir boksör gibi son ana kadar vazgeçmediği" ifade edildi.

  IHT: MERKEL’İN TÜRKİYE’Yİ ENGELLEME GÜCÜ ZAYIFLAYABİLİRİnternational Herald Tribune (IHT), Merkel’in net bir zafer kazanamamasının, Avrupa’daki siyasi dinamikleri bozması beklendiğini belirtirken "Sonuç Türkiye için bir nimet olabilir çünkü seçim sonucu, Merkel’in, karşı çıktığı Türkiye’nin AB’ye katılımı engelleme gücünü zayıflatabilir" yorumunu yaptı.

  TIMES: SONUÇ İNGİLTERE’Yİ HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI

  İngiliz The Times gazetesi, açıkça ifade etmemesine rağmen İngiltere Başbakanı Tony Blair’in Almanya seçimlerinde radikal reformlar gerçekleştirebileceğine inandığı Hristiyan Demokratları desteklediğini belirtti. Gazete, yetkililerin sonucun olumlu yanı olarak ise, Türkiye ile müzakerelerin daha sorunsuz olabileceği şeklinde gördüklerini ifade etti.

  DIE PRESSE: ALMAN TOPLUMUNUN KAFA KARIŞIKLIĞINI YANSITIYOR

  Avusturya’nın Die Presse gazetesi de, Alman seçimlerinin sonucunun ekonomik reform arzusu ile değişim korkusu arasında bölünmüş bir toplumun kafa karışıklığını yansıttığını yazdı.

  LA VANGUARDIA: ALMANLAR GÖZÜPEK EKONOMİK REFORMLARI REDDETTİ

  İspanyol La Vanguardia gazetesi de, seçim sonucunun CDU-SPD koalisyonu için zemin hazırladığını belirterek "Almanlar, Angela Merkel’in önerdiği gözüpek ekonomik ve sosyal reformları reddettiler. Avrupa’nın en büyük ekonomisinin hristiyan demokratlar ile sosyal demokratlar arasındaki büyük bir koalisyona doğru ilerliyor. Bilinmeyen, başbakan kimin olacağı" yorumunu yaptı. RUS BASINI

  Rus basını, dün Almanya'da yapılan genel seçimler için, “Gerhard Schröder'in maçı berabere bitirmeyi başardığı” yorumunda bulundu.     Kommersant gazetesi, seçimler için, “Muhafazakar muhalefet kazansa da, Schröder dönemi sona ermedi” ifadesini kullandı.     Liberal Vremia Novostei gazetesi de seçimin kesin galibi olmadığını yazdı ve taraflara birleşme önerisinde bulundu.     Hükümet yanlısı Rossiskaia Gazeta gazetesi de, Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'in yapabileceği tek şeyin Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile geniş koalisyon kurmak olduğunu yazdı.

  İSPANYOL BASINI     İspanyol basını, seçim sonuçlarının Almanya'yı belirsizlik ve krize sürüklediği yorumunda bulundu.     Muhafazakar ABC gazetesi, “Merkel ve Schröder arasındaki beklenmedik beraberlik, Almanya'yı ciddi bir krize sürüklüyor” başlığını attı. Gazete, seçim sonuçlarının Başbakan Schröder'in yenilgisi olarak görülebileceği yorumunu yaptı.     Expansion ve Cinco Dias gazeteleri de Almanya'da en az ihtiyaç duyulan anda belirsizliğin ortaya çıktığını ve ekonomik reform sürecinin durduğunu yazdılar.   HOLLANDA BASINI    Hollanda basınındaysa Almanya'daki seçimlerde herhangi bir partinin çoğunluğu sağlayamamasından endişe duyulduğu ve bu nedenle Avrupa'nın en önemli ekonomik gücünün hareketsiz kaldığı yorumu yapıldı.     Algemeen Dagblabd gazetesi, “Hareketsizlik” başlığıyla okuyucularına duyurduğu haberde, “Almanya'daki seçimlerin sonucunun Hollanda için kötü olduğu” ifade edildi.     Ülkenin en çok satan gazetesi De Telegraaf da, Almanya'daki partiler

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı