Gündem Haberleri

  Türkiye, Hyundai'nin yatırım planında

  A.A.
  13.05.2008 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Hyundai İş Makinalarının Türkiye Distribütörü HMF Makina Genel Müdürü Tamer Öztoygar, Türkiye'nin her zaman için Hyundai'nin yatırım planı olan ülkeler arasında yer aldığını belirterek, “2010 yılında bu taraflarda bir imalat planları var. Bu Doğu Avrupa ülkeleri olabilir, Rusya olabilir, Türkiye olabilir. Türkiye'ye de sıcaklar” dedi.

  Öztoygar, Türkiye'de iş makinaları sektörü için 2007 yılının çok iyi geçtiğini, pazarın bir önceki yıla göre yüzde 15 büyüdüğünü, satışların ilk defa 11 bini geçerek 11 bin 500'e ulaştığını belirtti.

  Türkiye'deki iş makineleri sektörünün 2004'ten bu yana her yıl ciddi oranda büyüdüğünü ifade eden Öztoygar, “2007 yılı daha da iyi olabilirdi ama imalatçılarda kapasite problemi olduğu için hepimiz bundan nasibimizi aldık. Eğer sektör olarak istediğimiz adette makina alabilseydik, bu satışlarda en az yüzde 10 daha fark ederdi” dedi.
  Öztoygar, 2007'de pazarın büyümesini inşaat sektörünün hızlanmasına, birçok alt yapı, doğal gaz ve boru hattı projesinin devreye girmesine ve konut inşaatlarının artmasına bağladı.

  2008 yılının ise iş makineleri açısından durgun başladığına işaret eden Öztoygar, şunları kaydetti:
  “Sebebi, bu sektör genelde leasingle finanse ediliyor. Senenin başında leasing KDV'lerinde bir problem yaşandı. KDV yüzde 1'den yüzde 18'e çıkınca pazar durgunluğa girdi ve ilk 3 ayda pazar yüzde 50 küçüldü. Fakat daha sonra Nisan ayı içinde burada bir düzeltme yaşanarak bazı iş makinesi kalemlerinde bunun yüzde 8'e çekilmesiyle tekrar bir hareket başladı. Yılın başındaki ilk olaylardan sonra bizim iyimser tahminimiz zaten bu sene pazarın küçüleceği yönündeydi. 2008'de geçen seneye nazaran pazarda yüzde 30 civarında bir küçülme yaşanacaktır diye düşünüyoruz.”
  Tamer Öztoygar, bu sürecin leasing KDV'leri ile başladığını, konut inşaatlarındaki ve bir akım projelerdeki yavaşlamaların bunu otomatik olarak etkilediğini, doların inip çıkması gibi dış faktörlerin de burada etkili olduğunu söyledi.

  İngiltere'de iş makineleri pazarında yıllık 30 bin, İtalya'da 20 bin, Almanya'da 30-35 bin adetlerin konuşulduğunu ifade eden Öztoygar, Türkiye'nin bu anlamda daha gidecek çok yolu bulunduğunu, iş makineleri pazarının gelişeceğini belirtti.

  Leasingde KDV düzenlemesine ilişkin olarak da Öztoygar, “Biz böyle bir şey varsa bunun kademeli olmasını istemiştik. Artık leasingde bir öncelik kalmadı. Malın KDV'si olarak geçiyor, leasingle de alsanız kendiniz de alsanız yüzde 8 KDV. Bu açıdan iyi bir düzenleme. Ben daha fazla bir şey olacağını pek tahmin etmiyorum. Şu an için bu yeterli bir düzenlemedir” dedi.

  “TÜRKİYE'DEKİ İMALAT ÜSSÜNÜN İHRACATA YÖNELİK OLMASI LAZIM”


  2007 yılının kendileri açısından da iyi bir sene olduğunu belirten Öztoygar, geçen sene 701 iş makinesi sattıklarını, endüstriyelle birlikte sattıkları toplam makine adedinin ise bin 514 olduğunu söyledi.

  Türkiye'de pazarda genelde hep ilk 3 firma içinde yer aldıklarını ifade eden Öztoygar, bu sene pazarla aynı oranda bir küçülme beklediklerini belirtti.

  Türkiye'nin her zaman için Hyundai'nin yatırım planı olan ülkelerden biri olduğuna işaret eden Öztoygar, şunları kaydetti:
  “Tabii öncelikli olarak bu sene Hindistan'da bir fabrika açıyorlar. Bu tamamen Hindistan bazlı bir imalat olacak. İlk yurt dışı yatırımlarını Çin'de yapmışlardı ve tamamen Çin pazarına satıyorlar. Fakat Türkiye'de yapılacak imalat üssünün kesinlikle ihracata yönelik olması lazım. Lokal pazarın onların hayal ettiği rakamları tüketmesi imkansız. Burada yapılırsa Avrupa'ya ihracat lazım. 2010 yılında bir planları var. 2010 yılında bu taraflarda bir imalat planları var. Bu Doğu Avrupa ülkeleri olabilir, Rusya olabilir, Türkiye olabilir. Tahmin etmiyorum Doğu Avrupa ile bizim aramızda yine gidip gelecektir. Türkiye'ye de sıcaklar.”

  “TÜRKİYE İÇİN CİDDİ DÜŞÜNCELERİ VAR”

  Türkiye'nin Hyundai İş Makinalarının lojistik üssü olmasına ilişkin olarak da Öztoygar, “Bu hep masanın üzerinde olan bir şey, Dubai ile Türkiye arasında gidip geliyordu. Dubai kısmını elediler ama hala Türkiye'de de yapıyoruz demediler. Dolayısıyla bekliyoruz. Ben bu konu kısa sürede hallolur diye düşünüyorum. İmalat ve lojistik üssü konusunda Türkiye için ciddi düşünceleri var” dedi.

  Öztoygar, Türkiye'nin son 4 yıldır, Kore'nin kendi ürettiği ülkeler haricindeki en büyük pazarı olduğuna da işaret etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı