Gündem Haberleri

  Türkiye ... gurur duyuyor

  Hürriyet Haber
  12.01.2006 - 19:55 | Son Güncelleme:

  /images/100/0x0/55eaa59cf018fbb8f88daaa1Karadeniz’in bir kasabasında genç bir kadın tecavüze uğramış. Polis üç şüpheliyi gözaltına almış. Kadıncağız “Geceydi, zifiri karanlıktı...” dediği için, başkomiser ışıkları söndürtmüş:

  - Bak bakalım, karanlıkta tanıyabilecek misin saldırganı!

  Yok, saldırganı teşhis edememiş kadın. Tekrar ışıklar yakılınca, üç zanlıdan biri atılmış:

  – İşte, ha bu karidur daa!

  *

  Neyse konumuza gelelim.

   

  Mehmet Ali Ağca bugün tahliye edildi. Elimiz kolumuz bağlı, çaresiz, kanlı bir katilin serbest kalışını seyrettik canlı yayında.

   

  Bir iki not ve hatırlatma:

  (1) Ağca, 1979’da Abdi İpekçi’yi öldürdüğünü itiraf etti. 4 ay sonra aralarında Türkiye’nin gurur duyduklarından Abdullah Çatlı’nın da bulunduğu bir grup tarafından cezaevinden kaçırıldı. 1980’de gıyabında idam cezasına çarptırıldı. Ardından, Roma’da Papa 2.Jean-Paul’ü öldürmeye teşebbüsten İtalya’da da ömür boyu hapis cezası aldı.

  2000 yılında Vatikan bir açıklama yaptı: “
  1917 yılında Portekiz'in Fatima Köyü'nde göründüğü 3 çoban çocuğa 3 sır veren Meryem Ana'nın verdiği son sır, Papa suikastıydı.” Tabii ki bu Ağca’yı kurtarmak için bir tezgâhtı. Ağca’nın avukatları hemen suçu Şeytan’a attı: Ben alet oldum, elime silahı Şeytan verdi... (Papa’yı öldürtmeye yahut korkutmaya çalışan muhtemelen bizzat Vatikan ve etrafındaki suç örgütüydü. Sanırım Papa bu gerçeği öğrendi ve – Fatima’nın 3.sırrı ayaklarına – sessizliği karşısında Ağca’nın affını ve Vatikan tarafından korunmasını talep etti.)

  Bu arada, Ağca, Türkiye’de de gasp ve soygun suçlarından da (bir iki suçunun ‘zamanaşımına uğraması temin edildi bu arada) toplam 36 yıl hapse mahkûm edildi.

  Lafı uzatmayalım, haberlerde bol bol dinleyeceksiniz zaten, Mehmet Ali Ağca, Türkiye’deki suç ortaklarının desteği, Adalet mekanizmasının bozukluğu ve asıl Rahşan Affı’ndan yararlanarak BİR İDAM VE 36 SENE HAPİS CEZASINA MAHKÛM iken... 5 sene 6 ayda serbest kaldı.

   

  Bir kez idam ve 36 sene hapis (artı mahkûm edilmediği muhtelif suçlar) neticede... 5,5 senede özgürlük!

   

  Adalet, hak, hukuk, kamu vicdanı... Cart!

  (2) Mehmet Ali Ağca’yı cezaevi çıkışında ellerinde Türk bayrakları olan bir ‘grup’ alkışlarla karşıladı. Bir milli kahraman edasıyla. Bu ayıp da Türkiye’ye yeter herhalde! Bu kadarla da kalmaz tabii ki, Ağca yurtdışında vereceği röportajlarla dolar milyoneri olur, Türkiye’de bazı dostlarının desteğiyle trilyoner olur... Çok yakında milletvekili, hatta bakan koltuğunda görürsek şaşmayalım. Bu ‘baş tacı ettiğimiz’ ne ilk ne de sonuncu katildir...

  (3) NTV’de bir hukukçu söylüyordu: Gazetelerimiz, televizyonlarımız Ağca’nın mahkûmiyetini, tahliyesini, askerliğini, herşeyi konuşuyorlar; ama sorgulamadıkları, açığa çıkarmaya çalışmadıkları tek husus var, en önemlisi: Milliyet Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’yi kim, niye öldürttü? (Söz, Doçent Bey, söz, bu konunun üstüne gideceğiz, Hülya Avşar’ın eski kocasından nasıl gebe kalacağı hususunu bir halledelim, sıra ona da gelecek inşallah!..)

  (4) Türkiye adlî ve siyasî tarihinin bu en büyük ayıplarından birini yaşarken, tahliyeyi ‘anlamamakla’ yetinen ana muhalefet partisi başkanı Deniz Baykal, seçim bölgesi Antalya’da bir yanına oyuncu Şahnaz Çakıralp’ı almış, bir başka manken-oyuncu (hani tiyatroda memelerini çıkararak gazetelere haber olan) Şebnem Özinal’ın CHP’ye katılışını coşkuyla kutluyordu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı