Gündem Haberleri

  Türkiye görünenden daha zengin kişi başı gelir 6500 doları aşar

  Hürriyet Haber
  07.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "Sosyal Güvenlik Reformu, Anayasa değişikliğini de beklemeden ekim ayı içerisinde Meclis’e sunulacak" dedi. Şimşek, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gaziantep Şubesi iftar yemeğinde, AK Parti’nin ikinci hükümet döneminde, ilk dönemde yapamadığı reformları uygulamaya koyarak, büyüme hızını sürdürmeye çalışacaklarını söyledi.

  GÖRÜNENDEN ZENGİNİZ: Türkiye’nin son 4-5 yıldır yüzde 7.4 civarında büyüdüğüne, bu dönemde dünyadaki büyümenin yüzde 5’in altında ve Avrupa’daki büyümenin de yüzde 2.5 civarında olduğuna dikkati çeken Şimşek, şöyle konuştu: "Niyetimiz, yapacağımız reformlarla bunu sürdürmek. Önümüzdeki 2013 yılı için 10 bin dolar kişi başına gelir hedefimiz var. Ona çok rahat şekilde ulaşacağız. Bu yıl sonu itibariyle çok rahat şekilde 6 bin 500 doları aşacağız. Aslında Türkiye görünenden daha zengin. Büyüme potansiyeli tahmin edilenin epey üzerinde."

  İSTİHDAM PAKETİ: Sosyal Güvenlik Reformu’nun yakında Meclis’e sunulacağını belirten Bakan Şimşek, sosyal güvenlik kuruluşlarına bütçeden yılda yapılan transferin 17-18 milyar dolar olduğuna dikkati çekti. 2008 yılı bütçesini mali disipline uygun olarak hazırlamaya devam ettiklerini anlatan Şimşek, gerek kamu borç yükünün aşağı çekilmesinde, gerek cari açığın daha da kötüleşmesini engellemede, gerekse enflasyonun aşağı çekilmesinde mali disiplinin önemini vurguladı. İstihdam paketi üzerinde de çalıştıklarını ifade eden Şimşek, imkanlar çerçevesinde idari yükleri kaldıracaklarını anlattı.

  SIÇRAMA ZEMİNİ OLACAK: Konuşmasını, "Sıçramak için gerekli zemini hazırlayacağız" diyerek sürdüren Şimşek, Türkiye’nin potansiyeli ve performansının yüksek olduğunu ifade etti. Mehmet Şimşek, şunları söyledi: "Enflasyon, son 40 yılın en düşük düzeyinde, büyüme, kişi başına milli gelir, bütçe açıkları, borç düzeyi, nereden bakarsanız bakın Türkiye çok mesafe kat etti. Her şeyin güllük gülistanlık olduğunu hiçbir zaman söylemedim. Daha yapılması gereken çok şey var. Biz, bu reformları yaparsak Türkiye son dönemde elde ettiği kazanımları daha kalıcı hale getirecektir."

  IMF’yle doğru olanı yaparız

  DEVLET Bakanı Mehmet Şimşek, Mayıs 2008 tarihinden sonra Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yoluna devam edip etmeyeceği konusunda, "Mayıs 2008’e kadar programımız devam ediyor, zamanı geldiği zaman Türkiye için ne doğruysa, Türkiye yararına hangi senaryo doğruysa onu uygulamaya koyacağız" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı