GeriGündem Türkiye, gazeteci hapishanesi olmasın
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, gazeteci hapishanesi olmasın

Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, 1 Nisan’da yürürlüğe girecek yeni TCK’nın iletişim özgürlüğü açısından sorun yaratacağını belirterek, ‘Türkiye’nin ‘En büyük gazeteci hapishanesi’ diye anılmasını istemiyoruz’ dedi. Dün toplantıda yeni TCK’yı tartışan gazeteciler, Konsey bünyesinde oluşturulan Çalışma Grubu’nun hazırlayacağı önerilerin Başbakan’a sunulması kararını aldı.

BASIN Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, ‘Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda ‘En büyük gazeteci hapishanesi’ diye anılmasını istemiyoruz. Bu ifadeyi silmek için çok uğraştık’ dedi. Basın Konseyi’nin çağrısı üzerine Crowne Plaza Oteli’nde bir araya gelen, yazılı, sözlü ve görüntülü basının sahip, genel yayın yönetmeni ve yöneticisi konumundaki 50 gazeteci ve Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi, 1 Nisan 2005’te yürürlüğe girecek yeni Ceza Yasası’nın iletişim özgürlüğü ile ilgili hükümleri üzerinde görüş alışverişinde bulundu.

Toplantıda konuşan Basın Konseyi Başkanı Oktay Ekşi, yeni TCK’nın sıkıntı yaratabileceğini belirterek, şunları söyledi:

Meslektaşlarımızın hapishanelerde olması çok rahatsızlık vericiydi. Bundan sıyrılmıştık, yeni basın yasası demokratik bir yasa diye mutlu olmuştuk. 2.5 ay sonra da yeni yasa hapishanesiyle, gardiyanlarıyla, demir parmaklıklarıyla yine karşımızda. İfade özgürlüğünüzü kıstığınızı zannedersiniz, cezalandırırsınız. Ama insanları düşüncelerini ifade etmekten hiçbir şekilde alıkoyamazsınız. Rahatsızlık zinciri başladığı zaman, korku zinciri gibidir, sonu gelmez.

BİZİ KİMSE DURDURAMAZ

Ekşi,
hukuk devletinin kurallarına uygun çözümler aramak gerektiğini belirten ve oybirliğiyle aldıkları karar sonucu, gazete yöneticilerinden oluşturulacak bir çalışma grubunun oluşturacağı deklarasyonu Başbakan’a sunacaklarını belirtti. Ekşi, ‘Biz bize düşeni yaparız, kimse durduramaz. İfade özgürlüğü mücadele etmeye değer bir özgürlüktür. Bu yolla selamete ulaşmış hiçbir siyasi iktidar görmedim’ dedi.

BAŞBAKAN’A İLETİLECEK


Toplantının ardından yayınlanan ‘Medya Temsilcilerinin Yeni Ceza Yasası Deklarasyonu’nda şöyle denildi:

Yeni Ceza Yasası’nın kişilik haklarını korumayı amaçlayan, olumlu saydığımız hükümleri yanında, iletişim (basın) özgürlüğünü kısıtlayıcı birçok hükmü vardır. Bu hükümleri demokratik hukuk devleti ile bağdaştıramadığımız gibi Türkiye’nin AB üyeliğine kabul edilmesi amacıyla özellikle bugünkü iktidar döneminde yapılan reformlara da taban tabana ters bulmaktayız. Toplantıya katılan gazeteciler, yasanın iletişim (basın ve ifade) özgürlüğü açısından yaratabileceği tehlikelere karşı neler yapılabileceğini saptamak üzere bir ‘Çalışma Grubu’ oluşturmuşlardır. Medya temsilcilerinin kurduğu Çalışma Grubu’nun önerileri, en kısa zamanda Ankara’ya götürülerek yetkililere sunulacaktır.’

Basın özgürlüğü en temel ihtiyaç

HÜRRİYET
Gazetesi İcra Kurulu Başkanı ve Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı, 1 Nisan 2005’te yürürlüğe girecek TCK’nın basın özgürlüğü adına ciddi bir geri adım olduğunu vurguladı. Sabancı, yeni kanunun gazetecilere mesleklerini icra ederken çok büyük zorluklar getirdiğini ve bunun bir tehdit olduğu görüşüne katıldığını söyledi. Sabancı, basının kendi sorununa da TCK’daki diğer sorunlara gösterdiği özeni göstermesi gerektiğini, çünkü basın özgürlüğünün demokrasi açısından en temel ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, ‘Benim önerim çok hızlı şekilde icra kurulunu belirleyip tüm desteği vermek ve basın olarak ortak hareket etmek’ dedi.

Kötü niyetli davranılmıştır, hemen kampanya başlatalım’ görüşlerine karşılık, ‘Hayır biz de çok üzerine düşmedik, mahkemelerde yoruma bırakalım’ görüşünün de savunulduğuna işaret eden Sabancı, ‘Bu yasayı mahkemelerde yoruma bırakmanın fevkalade tehlikeli olduğunu düşünüyorum’ diye konuştu.

Sabancı, uluslararası meslek örgütü IPI adına da, protesto mektubunu geçen hafta hükümete ilettiklerini, ancak henüz bir cevap almadıklarını söyledi.

Toplantıya katılanlar

Mehmet Ali Yalçındağ,
Vuslat Doğan Sabancı, Oktay Ekşi, Ertuğrul Özkök, Tufan Türenç, Ertuğ Karakullukçu, Uğur Dündar, Orhan Birgit, Doğan Heper, Nurcan Akad, Hikmet Bila, Ferhat Boratav, Ömer Yüksel Özek, Mehmet Güler, Ekrem Dumanlı, Alican Değer, Behçet Fakihoğlu, Aydın Candabakoğlu, Cafer Yarkent, Kenan Akın, Hrant Dink, Ali İhsan Karahasanoğlu, Murat Ongun, Özay Şendir, Pınar Billor, Hayri Köklü, Hidayet Karaca, Hilmi Bengi, Dursun Eker, İsmet Solak, Tayfun Devecioğlu, Kazım Güleçyüz, Selma Şenol, Cevdet Akçalı, İzzet Sedes, Ahmet Tan, Hatice Demircan, Fahri Ormanlı, Recep Re, İsmail Kahraman, Ayhan Bermek, Oktay Duran, Şenes Erzik, Dursun Güleryüz, Turgut Kazan, Mesut Önen, Haluk Şahin, Eren Yücal, Murat Tever, Hüseyin Uğur Kılıç, Kadir Çekim, Ekrem Dumanlı.

Yasa 1 yıl ertelensin

TOPLANTIDA Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi, eski İstanbul Barosu Başkanı Avukat Turgut Kazan’ın, yeni TCK’nın iletişim özgürlüğü açısından yaratabileceği sorunlara ilişkin hazırladığı rapor sunuldu. Kazan, ‘Bir ceza yasası böyle hazırlanmaz. Herkesle konuştuk dediler ve kendi bildiklerini kabul ettiler. Toplum zina tartışmasına kilitlendi ve yasadaki başka kötülükleri göremedik’ dedi. Kazan, yasanın AB normlarına uymadığını savunarak, yürürlüğe girmesinin 1 yıl ertelenmesi önerisinde de bulundu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle