Gündem Haberleri

  Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine engel

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı, sözde „Ermeni soykırımı“ karar tasarısının, ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları alt komitesinde kabulünün, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine önemli bir engel oluşturacağını vurguladı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu karar tasarısının, Temsilciler Meclisi’ndeki süreç tamamlanarak kabul edilmesinin, Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler üzerinde ciddi yansımaları olacağı bildirildi.

  Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

  „ABD Temsilciler Meclisi’nin Uluslararası Operasyonlar ve İnsan Hakları Alt Komitesi, bugün yaptığı toplantıda, 398 numaralı tasarıyı bir üst komite olan Uluslararası İlişkiler komitesine göndermeyi kararlaştırmıştır.

  398 sayılı tasarı, gerçek dışı, çarpıtılmış verilerden hareketle, ABD Federal görevlilerinin, meslek içi eğitimlerinde sözde Ermeni soykırımı konusunda bilgilendirilmelerini ve ABD Başkanı’nın 24 nisan mesajlarında sözde Ermeni soykırımına atıfta bulunmasını istemektedir.

  Alt Komite, ABD yasama organında bir kararın kabulü için izlenen süreçteki ilk aşamayı oluşturmaktadır. Temsilciler Meclisi’ndeki süreci yakından izleyeceğimiz tabiidir.

  Bu tasarının Uluslararası İlişkiler komitesinde ve Temsilciler Meclisi genel kurulunda da görüşülmesi gerekmektedir.

  Karar tasarısının kabul edilmesi, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine önemli bir engel oluşturacağı gibi, Kafkasya bölgesinde tüm ülkelerin özlediği barış ve istikrarın getirilmesi amacıyla sürdürülen çabalara da bir katkıda bulunmayacaktır.

  Bu karar tasarısının, Temsilciler Meclisi’ndeki süreç tamamlanarak kabul edilmesinin, hiç kuşkusuz Türkiye ile ABD arasındaki ikili ilişkiler üzerinde ciddi yansımaları olacaktır.

  Temsilciler Meclisi’nin bundan sonraki aşamalarında sağduyunun galip geleceğine inanıyor ve Temsilciler Meclisi üyelerinin alacakları kararların Türkiye-ABD ilişkilerinde doğuracağı olumsuz sonuçları göz önünde tutmalarının gerektiğini düşünüyoruz.“

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı