Gündem Haberleri

  Türkiye en sıcak günlerini yaşadı

  ANKA
  22.08.2006 - 14:21 | Son Güncelleme:

  Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde etkisini sürdüren sıcak ve kuru havanın ağustos ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini bildirdi. Meteoroloji, Türkiye’nin 10-20 Ağustos günleri arasında en sıcak günlerini yaşadığını bildirdi.

  Devlet meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nde yapılan açıklamaya göre, ağustos ayı içerisinde yurt genelinde gölgede ölçülen en yüksek hava sıcaklığı değerleri, ağustos ortalamalarının üzerinde gerçekleşti.

  Açıklamada, özellikle 10 Ağustos gününden bu yana Basra Alçak basıncı ve buna bağlı sıcak ve kuru havanın, Türkiye’deki etki sahasını daha da artırdığı, bu nedenle gölgede ölçülen en yüksek hava sıcaklığı değerlerinde bir miktar daha artış olduğu kaydedildi.

  Meteoroloji açıklamasında, 10-20 Ağustos tarihleri arasında uzun yıllar normal sıcaklık değerleri ile ölçülen değerler arasındaki farka ilişkin de bilgi verdi. Buna göre, Akdeniz bölgesinde 2?4, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde 4-5, Ege ve Güneydoğu Anadolu’da 6?7, İç ve Doğu Anadolu’da 7-8 derecelere kadar çıktı. Açıklamada, “Halen Türkiye genelinde yaşanan sıcaklığı değerleri uzun yıllar aylık ortalamalarının üzerinde olmasına rağmen, fark geçtiğimiz günlerdeki değerinden azdır” denildi.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, tahmin ettiği ya da ölçtüğü sıcaklık değerlerinin, Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın belirlediği standartlarda rüzgar akımlarına uygun, Rasat siperi içinde gölgede ve yerden yaklaşık 2 metre yükseklikte elde edilen değerler olduğu bildirildi.

  Meteoroloji, değişik zeminlerde ya da tamamen güneş altında yapılan ölçümlerin farklı sonuçlar vereceğine dikkat çekerek, “Bu tür ölçümler Dünya Meteoroloji Örgütü Standartlarına uygun değildir” uyarısında bulundu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı