Gündem Haberleri

  Türkiye ’dünya maganda ligi’nin zirvesinde

  Mehmet ÇİFTÇİ/MADRİD, (DHA)
  03.01.2006 - 12:29 | Son Güncelleme:

  Dünyada "maganda kurşununa" en çok kurban veren ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı. Her yıl 700 kişinin maganda kurşunlarıyla can verdiği Türkiye’yi Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti izliyor.

  ABD’de Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı’nın yaptığı bir araştırma, dünyada "kutlama" adı altında serseri kurşuna kurban gidenlerin en fazla görüldüğü ülkenin Türkiye olduğunu gösterdi.

  Türkiye’de istatistiklere yansımış vakalara göre maganda kurşunuyla yılda 700 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen araştırmada, bu silahlardan çıkmış kurşunlarla bir başkasının hayatına mal olanların yüzde 87’sinin hapis cezası almadığı ve serbestçe dışarıda dolaştığı vurgulandı.

  PORTO RİKO’DA MEZAR BAŞINDA ATEŞ AÇMA GELENEĞİ CAN ALIYOR

  Türkiye’nin açık ara önde olduğu listede, ikinci ve üçüncü sırada Orta Amerika ülkelerinden Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti bulunuyor.

  Özellikle Porto Riko’daki kutlamaların çok fazla olması dolayısıyla yılda ortalama 300 kişinin serseri kurşuna kurban gittiği kaydedildi. Bu ülkede, ölünün ardından mezar başında ateş açma geleneği olduğu için birçok kişi hayatını mezar başında kaybedebiliyor.

  Dominik Cumhuriyeti’nde ise maganda kurşunuyla ölenlerin başında çocuklar geliyor. Bu ülkede, çocukların yoğun olduğu ulusal kutlamalarda havaya ateş açmanın yasal olmasından dolayı yılda 100’den fazla çocuk hayatını kaybediyor.

  Çocuk ölümlerinin artması üzerine Dominik Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, maganda kurşunuyla ölen ve yaralanan çocukları korumak ve ailelerine yardım etmek amacıyla bir merkez açmak zorunda kaldı.

  ‘Maganda ligi’nde üst sıralardaki bir başka ülke ise Filipinler. Bu ülkede sadece yeni yıl kutlamalarında onlarca kişi hayatını kaybediyor.

  KALİFORNİYA’DA MAGANDA TERÖRÜNE 25 YIL AĞIR HAPİS CEZASI

  Araştırma ABD’nin başının da magandalarla dertte olduğunu gösterdi. Özellikle Miami, New Orleans, Phoenix ve Los Angeles eyaletlerinde magandaların açtığı ateş sonucu ölenlerin sayısı yılda 100 kişiyi aşmış durumda.

  Magandalara en sert önlemleri alan eyaletlerin başında ise Kaliforniya geliyor. Bu eyalette çıkarılan bir kanun uyarınca, maganda kurşunuyla birisinin hayatına mal olan kişiye 25 yıl ağır hapis cezası veriliyor. Bu kanun sayesinde California’daki serseri kurşun vakalarında büyük düşüş yaşandığı belirtiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı