Gündem Haberleri

  Türkiye’den öte AB kapısı kapalı

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  02.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği, “Doğu Partnerlik” programıyla Batı eksenine çekmeye çalıştığı eski Sovyet cumhuriyetleri Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Ukrayna, Beyaz Rusya ve Ermenistan’ın yolun sonunda AB üyesi olamayacaklarını açıkladı.

  Polonya başkenti Varşova’da iki gün süren liderler zirvesinin sonunda kabul edilen nihai bildiride özellikle Ukrayna ve Gürcistan’ı hayal kırıklığına uğratan bir karar alındı. Eski Sovyet cumhuriyetlerinin “Doğu partnerlik” programına gösterecekleri uyum seviyesine göre farklı şekilde “ödüllendirilecekleri” belirtilse de, “AB’de serbest dolaşım hakkı verilebilir, fakat tam üyelik olamaz” dendi.

  Ermenistan’dan Nabucco çıkışı

  Zirvede en ilginç çıkışı ise Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan yaptı. Sarkisyan, Türkiye ve Azerbaycan’a önemli bir jeopolitik koz kazandıracak Nabucco boru hattına karşı çıkarak, “AB Güney Enerji Koridoru fikrini NABUCCO ile hayata geçirmek uğruna bölgede dengeleri altüst ediyor. Kimi ülke çok zengin, kimisi fakirleşiyor. Bu durum ilerde yeni bir savaşı tetikleyebilir” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı