Gündem Haberleri

  Türkiye’den ABD’ye sağlık hattı

  Hürriyet Haber
  30.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Her yıl 300'ün üzerinde Türk hastaya hizmet veren ABD'nin ünlü sağlık kuruluşu Mayo Clinic, Türkiye'ye yönelik yeni bir bilgi hizmeti başlattı. Bu hizmete göre İstanbul ve Ankara'da oluşturulan iki büroya telefonla ulaşan hastaların sağlık şikayetleri Mayo Clinic'e bildiriliyor. Hastalar Mayo Clinic hakkında bilgi sahibi oluyorlar.

  Ünlü Mayo Clinic'in İstanbul ve Ankara'daki bürolarında telefonda teşhis ve tedavi konusunda tıbbi danışmanlık hizmeti verilmiyor, ancak hastalar yönlendiriliyor. Türkiye'deki büroların kaydettiği sağlık şikayetlerini değerlendiren ABD'deki Mayo Clinic merkezleri, Türkiye'deki hasta ile temasa geçip kendisine randevu veriyor. Hasta, Mayo Clinic'e ulaşım ve konaklama hakkında da da bilgilendiriliyor. Mayo Clinic, randevu alan hastadan daha önce yapılmış teşhis ve tedavi sonuçlarını istiyor, böylece hasta, Mayo Clinic'e varmadan kendisi hakkında bir bilgi dosyası oluşturuyor. Teşhis ve tedavi ücretleri de hastanın şikayetleri doğrultusunda Mayo Clinic tarafından yaklaşık olarak hazırlanıp, hastaya bildiriliyor. Teşhis ve tedavi masraflarının son hali ise hasta Mayo Clinic'te tedavi altına alındığında belirlenebiliyor.

  İNTERNET ADRESLERİ

  Yılda 9 bin kadar yabancıya sağlık hizmeti veren hizmet veren Mayo Clinic'in Avrupa Bölgesi Sorumlusu Dr. Mark Wilhelm, bilgi hizmetinin amacının Türk hasta ve hekimlerine yardım etmek olduğunu söyledi. Mayo Clinic'in kurucusu Dr. William Mayo'nun ‘‘Hasta için en iyi ilgi, önemsenmektir’’ sözünü ilke edindiklerini belirten Dr. Wilhelm, ‘‘Hastalar dünyanın neresinden gelirse gelsin Mayo Clinic'te aynı ilgi ve özenle karşılanır’’ dedi.

  Her türlü hastalığın tanı ve tedavisinde iddialı olduklarını belirten Dr. Wilhelm, 100'ün üzerinde uzmanlık alanı bulunan Mayo Clinic'te kalp hastalıkları, moleküler tıp, onkoloji, organ nakli, nörolojik hastalıklar ve çocuk hastalıklarını öncelikli araştırma alanları olduğunu söyledi.

  Mayo Clinic'in sağlık bilgi hizmetinden yararlanmak isteyenler İstanbul'da 0212 274 45 60, Ankara'da 0312 222 23 09 numaralı telefonları arayabilecekleri gibi, intl.mcr@mayo.edu, intl.mcs@mayo.edu ya da intl.mcj@mayo.edu İnternet adreslerine Türkçe ya da İngilizce olarak başvurabilirler.

  Mayo Clinic'in ABD'deki ünlü sağlık kuruluşları

  Mayo Clinic Rochester, Mayo Clinic Jacksonville, Mayo Clinic Scottsdale, Saint Mary's Hospital Rochester, Rochester Methodist Hospital, St. Luke's Hospital Jacksonville, Charter House Rochester, Mayo Health System.

  Araştırma ve eğitime trilyonlar yatırıyor

  Geçen yıl araştırmaya 207 milyon dolar (yaklaşık 89 trilyon lira), eğitim programlarına da 109 milyon dolar (yaklaşık 47 trilyon lira) harcayan Mayo Clinic'in toplam hasta sayısı da 478 bini aştı. Hasta bakımından elde edilen gelir de bir önceki yıla göre yüzde 12 oranında artarak 2.3 milyar dolara (yaklaşık 9.9 katrilyon lira) ulaştı. Bünyesinde 2 bin 98 uzman doktor ve 360 araştırmacının görev yaptığı Mayo Clinic'te geçen yıl teşhis ve tedavi sürecinde 1.5 milyondan fazla röntgen filmi çekildi ve 14 milyondan fazla laboratuvar testi yapıldı. Mayo Clinic'teki ameliyat vakalarının sayısı 108 bine ulaşırken, 103 binden fazla hasta yatarak tedavi gördü.

  Kliniğin ünlü hastaları

  Mayo Clinic'in ünlü hastalar listesinde Ürdün Kralı Hüseyin, Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Saleh, ABD eski başkanları Ronald Reagan ve Lyndon Johnson, dünya ağırsiklet boks şampiyonu Evander Holyfield ve yazar Ernest Hemingway de bulunuyor.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı