Gündem Haberleri

  Türkiye’den 66 aday var

  Ali VARLI / BERLİN
  21.09.2013 - 01:40 | Son Güncelleme:

  Almanya’da yarın sandık başı. Almanya Başbakanı Merkel’in yeniden seçilmesi neredeyse kesin.

  800 bin Türk asıllı seçmen de oy verecek. Seçimlere katılan 66 Türkiye kökenli adaydan en az 7’si seçilebilir.

  AVRUPA’nın en güçlü ekonomisine sahip Almanya’da yarın seçim heyecanı var. 61 milyon seçmen ülkeyi yönetecek federal hükümeti ve meclis üyelerini seçmek için sandık başına gidiyor. Ülkede yaklaşık 800 bin Türkiye kökenli Alman vatandaşı da oy kullanacak. 66’sı Türkiye kökenli olmak üzere 34 siyasi partiden toplam 4 bin 451 milletvekili adayı meclise girmek için birbiriyle yarışıyor.

  MERKEL KAZANACAK GİBİ

  Almanya’yı 2005 yılından beri yöneten Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve kardeş parti Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi yapılan kamuoyu yoklamalarında açık ara önde yer alıyor. Seçimlere 2005-2009 yılları arasında koalisyon hükümetinin Maliye Bakanı Peer Steinbrück’ün liderliğinde giren Sosyal Demokrat Parti (SPD) sandıktan ikinci parti olarak çıkması bekleniyor. Ancak hiçbir parti tek başına iktidar olacak oy oranını yakalayamıyor. Kritik soru ise Merkel’in şimdiki hükümet ortağı olan liberallerin (FDP) yüzde 5’lik barajı geçip geçmeyeceği, iktidar için gerekli desteği bulup bulamayacakları. Bu durumda Merkel, koalisyon ortaklarının oylarının düşük çıkması durumunda ilk döneminde olduğu gibi SPD ile büyük koalisyon kurmak zorunda kalabilir.

  Sayı 9’u bulabilir

  Seçimlerde 66 Türkiye kökenli adaydan yedisinin meclise girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Listedeki yerleri itibariyle Yeşiller’den üç milletvekili, SPD, CDU, Sol Parti ve FDP’den birer milletvekilinin seçilmesi yüksek bir ihtimal. Oy dağılımına göre bu sayının dokuza çıkması da mümkün.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı